Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Послодавци дужни да поштују закон

Објављено: 16.12.2013. 16:06 Аутор: МРСС

Послодавци дужни да поштују закон

Да ли ће бити отпуштања зависи од планова послодаваца и њихове економске одрживости Министарство ради на стварању услова за побољшање система социјалне заштити

Послодавци у Црној Гори дужни су да испоштују Закон о раду којим је прописано да радници који су двије године радили на одређено вријеме 23. децембра добију уговор на неодређено вријеме, казао је у разговору за "Дан" министар рада и социјалног старања Предраг Бошковић. Он је оцијенио да су послодавци имали довољно времена да утврде ко од радника испуњава критеријуме за радна мјеста која покривају.

На питање да ли ће подржати предлог Уније послодаваца да се измијени Закон о раду, односно одредба којом је ограничено трајање уговора о раду на одређено вријеме на двије године, Бошковић је казао да ће подржати сваки договор социјалних партнера.

- Само у том случају доћи ће до измјена закона, а у супротном имамо закон који је у нашем правном систему и њега морају сви поштовати. Надам се да ће социјални партнери наћи рјешење које ће бити најповољније за све, а о којем ће се изјаснити и Социјални савјет - навео је Бошковић.

Он је навео да су послодавци дужни да поштују прописе јер је закон јасан.

- Уговор о раду се може закључити на одређено вријеме, ради обављања послова чије је трајање из објективних разлога унапријед одређено или је условљено наступањем околности које се нијесу могли предвидјети. Послодавац са истим запосленим не може закључити један или више уговора о раду на одређено вријеме уколико је трајање уговора непрекидно или са прекидима траје дуже од 24 мјесеца - рекао је Бошковић.

Без обзира на, како каже, резулат рада радне групе везано за иницијативу Уније послодаваца о измјени закона, послодавци су упознати са овим рјешењем које је 2011. године добило сагласност социјалних партнера.

- У овом временском интервалу послодавци су имали могућност да утврде који запослени задовољавају њихове потребе и испуњавају критеријуме за радна мјеста која покривају. Да ли ће бити отпуштања зависи од планова послодаваца и њихове економске одрживости. Када су у питању злоупотребе прописа, њихово утврђивање спроводи Управа за инспекцијске послове - навео је Бошковић.

Одговарајући на питање о могућности за повећање социјалних давања, Бошковић је казао да министарство ради на стварању услова за побољшање система социјалне заштите.

- Темељни основ за то је Закон о социјаној и дјечијој заштити. Њиме је утврђена висина новчаних давања у фиксном износу. Овим прописом је предвиђено да се висина материјалних давања усклађује на полугодишњем нивоу у зависности од кретања трошкова живота и просјечне зараде запослених. То се ради на основу статистичких података за претходно полугодиште у проценту који представља збир половине процента раста, односно пада трошкова живота и половине процента раста, односно пада зарада - истакао је Бошковић

Говорећи о примањима по основу права из социјалне и дјечије заштите, он је казао да она за петочлану пордицу на годишњем нивоу износи око 3.100 еура.

- Ови приходи су за 800 еура већи од годишњих прихода минималне зараде, а 1.900 већи него што су годишњи приходи по основу минималне пензије. Ово је довољан податак да су социјална примања у односу на пензије, а поготово зараде из којих се финансирају у овом моменту на нивоу горње границе одрживости - казао је Бошковић.

Он је подсјетио да је у јулу донијета одлука о усклађивању висине основа материјалног обезбјеђења и висине материјалних давања.

- Након усклађивања, висина материјалног обезбјеђења, зависно од броја чланова породице оно износи од 64,10 до 121,90 еура, а додатка за дјецу зависно од статуса дјетета креће се од 19.2 до 32.10 еура. Следеће усклађивање вршиће се на основу статистичких података из другог полугодишта 2013. године и примјењиваће се од 1.01. 2014. године - закључио је Бошковић.


Социјални картон до краја 2014. године

Он наводи да је Влада са УНДП-ем потписала споразум о сарадњи на реализацији пројекта "Социјални картон - Информациони систем социјалног старања (ИССС)" у мају 2012. године, а да је његов завршетак планиран за крај 2014. године.

- Социјални картон се односи на грађане који су већ остварили права из области социјалне и дјечје заштите, као и на оне који ће тек поднијети захтјев за остваривања права. На статистику се чека 12 година јер је реализација ИССС некада била захтјевнија него данас због степена развоја информационо-комуникационе технологије. У међувремену је урађено много на имплементацији информационих система државних органа, који ће бити искоришћени приликом реализације пројекта - навео је Бошковић.

Исплата социјалних давања биће редовна

Према ријечима Бошковића, упркос актуеленој ситуацији са дефицитом у буџету, исплата социјалних давања није доведена у питање.

- Она се редовно исплаћују, о чему се и јавност информише. Тако је у новембру за социјална давања издвојено 5.064.476,13 еура - казао је Бошковић.

Без одговора како би преживио са 120 еура

Он није одговорио на питање да ли би он могао да преживи мјесец са 120 еура колико на основу материјалног обезбјеђења прима породица са пет или више чланова као ни колико износе његова примања.

- Подаци о мјесечним примањима јавних функционера Министарства рада се објављују сваког мјесеца на веб-страници, па је податак о мом примању јаван и могу га видјети сви грађани - рекао је Бошковић.

 

Чланак можете погледати овдје: Дан 6.12.2013.пдф

Линк за чланак: хттп://www.дан.цо.ме/индеx.пхтмл?ниво=3&рубрика=Поводи&цланак=409331&датум=2013-12-06&наслов=Послодавци+ду%БЕни+да+по%Б9тују+закон&кликнут=1386375202000&фасб=22

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?