Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Завршен процес подршке локалним самоуправама у припреми локалних планова управљања отпадом

Објављено: 16.12.2013. 18:27 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У оквиру пројекта „Припрема и имплементација државног и локалних планова управљања отпадом“, финансираног од стране Европске уније, чији је корисник Министарство одрживог развоја и туризма, успјешно је завршен процес техничке помоћи за припрему нацрта локалних планова управљања отпадом.

Процес је започео у априлу мјесецу 2013. године успостављањем три регионалне радне групе: (И) група-Центар (општине, Никшић, Цетиње, Даниловград, Плужине и Шавник), (ИИ) група-Југ (Котор, Тиват Улцињ) и (иии) група-Сјевер (Колашин, Мојковац, Бијело Поље, Беране и Плав) са укупно 56 именованих чланова из општинских структура и комуналних предузећа.

Кроз рад радних група (укупно одржано 30 састанака), локалним самоуправама је пружена асистенција у свим елементима припреме и имплементације локалних планова управљања отпадом у складу са ЕУ стандардима. Тако су локалне самоуправе, у сарадњи са експертима, систематски прикупиле податке који су неопходни за припрему Плана, а затим су по први пут спровеле квалитативне и квантитативне анализе комуналног отпада у циљу процјене статуса и састава на основу модификоване методологије.

Такође, за вријеме трајања реализације активности спроведено је 11 тренинга на локалном нивоу за сваки регион и то: из области планирања управљања отпадом, сакупљања и хармонизације података и извјештавања, СWИС/СТАН софтвера као алата за обраду података, важности спровођења и методе анализа отпада на терену, примјена метода процјене количине отпада, процеса регионализације/комерцијализације јавних услуга и развоја пројеката и финансирања. Спроведена је и студијска посјета постројењима за обраду отпада у Подгорици и Херцег Новом.

Наведено је резултирало припремом локалних планова управљања отпадом, гдје је помоћ пружена у домену стандардизације садржаја локалног плана управљана отпадом, као и техничка помоћ експерата у припреми свих поглавља плана за по једну показну локалну самоуправу у свакој групи (Никшић, Тиват и Колашин). Од изузетног значаја је и подршка пружена у дијелу разматрања опција управљања отпадом тиме што је овај пројекат развио детаљне прогнозе количина и састава отпада за све локалне самоуправе у Црној Гори, а предложена су и решења за будуће системе управљања отпадом и кораци за постизање одрживости тих система на локалном нивоу.

На крају овог интезивог процеса (три локална плана управљања отпадом за показне општине су завршена у форми нацрта, а додатних пет се развија у складу са резултатима и методологијом која је усвојена кроз рад локалних радних група.

Посебно се мора истаћи да је у овом процесу остварена добра сарадња са представницима локалних заједница, те да је значајан напредак постигнут у оснаживању медјуопштинске сарадње, која је кључни елемент будуће одрживости управљања отпадом.

Нацрти локалних планова за неведене општине морају бити усаглашени са Државним планом управљања отпадом и након тога усвојени на сједницима скупштина ових општина. Такође, укзаујемо да се реализација Пројекта одвија планираном динамиком и да ће Влади Црне Горе бити ускоро упућен на
разматрање Предлог стратегије управљања отпадом. Планирано је да Државни план буде упућен Влади Црне Горе на разматарње и доношење до краја првог квартала наредне године.

Досадашњим резултатима у реализацији пројекта заједно су допринијели сви партнери који су уз Министарство одрзивог развоја И туризма укључени у пројекат: Делегација ЕУ у Подгорици, Заједница општина Црне Горе, комунална предузећа, Процон, Агенција за заштиту животне срединеи релевантна министарства.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?