Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Лукшић приредио традиционални новогодишњи пријем за дипломатски кор

Објављено: 16.12.2013. 20:15 Аутор: Биро за односе са јавношћу
    
   
   
Уважене екселенције,
Представници медија,
Даме и господо,

Дозволите да вас најприје поздравим и захвалим на вашем данашњем присуству већ традиционалном новогодишњем окупљању дипломатског кора у организацији МВПЕИ. 

Резимирајући претходну и правећи планове за наступајућу годину човјек се инстиктивно преиспитује сагледавајући протекле и наилазеће изазове. Да ли усљед технолошког напретка или процеса глобализације, али изазови дјелују комплекснији и све мање једносмјерни. Тражећи одговоре и осврћућисе на годину за нама, подсјећамосе достигнућа, али и настојимо, уколико смо одговорни уочити и пропусте из претходног периода.То, вјерујем, даје вјетар у леђа за даље и тјера нас да у наредној години будемо још бољи.

Протекла 2013. година није изузетак по захтјевности задатака које смо пред собом имали. Наставили смо са интензивним спољнополитичким активностима који се темеље на суштинским вриједностима црногорског друштва и нашим националним интересима. Сматрам да можемо истаћи да смо имали успјешну европску и евроатлантску годину.

Наставили смо да развијамо и унапеђујемо билатералне односе са сусједима, чланицама ЕУ и НАТО и низом најразвијенијих и најутицајњих држава свијета. Наставили смо у добром ритму пут према стратешким државним циљевима, чланству у ЕУ и НАТО, које претпоставља безбједност, стабилност и квалитет институционалног оквира, а самим тим темељ дугорочном економском просперитету.

Економског развоја у дугом року нема уколико не савладамо задатке који се односе на успостављање система владавине права. Без обзира на до сад урађено, а тога је пуно, очигледно је да је то процес који траје, али који подразумијева не вербално, већ суштинско разумијевање и примјену у реалном животу стандарда и понашања који важе у развијеним земљама. Изговора за много штошта више нема.

Другим ријечима, морамо наставити да спроводимо кључне реформе које треба да допринесу да Европа уђе у сваки дом и институцију и да за мјеру имамо стандард који значи поштовање владавине права и сваког грађанина. Интеграциони процес не може бити успјешан уколико га наши грађани не разумију. Интеграциони процес и у случају ЕУ, као и НАТО, је само формализовање тежње да се оствари бољи квалитет живота. 

Успјешни завршетакпроцеса скрининга, комплетирање преговарачке структуре која укључује 1300 стручњака из различитих друштвених сфера, што државних службеника, што представника цивилног сектора, привремено затварање два преговарачка поглавља, али и припрема седам нових преговарачких позиција су чиниле доминатне активности током 2013.године на плану европских интеграција. 

Круцијални, темељни, дио тих напора односио се на припреме за отварање преговарачких поглавља 23 - Правосуђе и темељна права и 24 -Правда, слобода и безбједност, што је фундаментална основа новог преговарачког процеса који прва Црна Гора примјењује, што ће, свакако, имати импликације на друге земље региона. Израда Акционих планова, што је био комплексан процес, али и њихова рана примјена у дијелу уставних промјена, створили су услове да их за који дан отворимо. То ће бити прекретница преговарачког процеса и увод у постепено отварање свих осталих поглавља у наредне двије године.

Желим да подсјетим да смо током посљедњих шест мјесеци у континуитету радили на припреми Програма приступања Црне Горе ЕУ 2014-2018. који ће бити наш путоказ према чланству ЕУ, а започели смо и активности на припреми Комуникационе стратегије о информисању јавности о ЕУ и припремама Црне Горе за чланство, под мотом„Ја за Европу, Европа за мене“.Стога је важно објединити све потенцијале друштва када је информисање наших грађана у питању.

Можемо се похвалити и високим степеном искоришћености средстава које нам је Европска Комисија опредијелила за период 2007-2013. у оквиру ИПА-е, а поведени овим искуством, почели смо с припремама за учешће у програмима за нову финансијску перспективу 2014-2020., који ће, према најавама, на годишњем нивоу износити просјечно 35 милиона ЕУР.

Даме и господо,

На плану евроатлантских интеграција, одржали смо континуитет у реформама у кључним областима и направили опипљив напредак у протеклом циклусу Акционог плана за чланство (МАП), а потом и отпочели спровођење ИВ годишњег Акционог плана, те успјешно завршили предсједавање Америчко-јадранско повељом, кључним регионалним механизмом безбједносне сарадње, а наставили смо кроз партиципацију у мировним мисијама да дајемо свој допринос глобалној безбједности.

Наше реформске активности биле су фокусиране на четири кључне области: јачање владавине права, реформа обавјештајног сектора, реформа сектора одбране и јачање подршке и разумијевања јавности за интеграцију у НАТО путем јавног дијалога, што представља наш приоритет у предстојећем периоду. 

Вјерујем да ћемо у наредних пола године, у сусрет наредном самиту, био он самит са или без теме проширења, бити у прилици да покажемо конкретне резултате у испуњавању преосталих обавеза. Вјерујем да ћемо бити у прилици да кажемо да је Црна Гора спремна за чланство. Јасноћа, досљедност и транспаретност наше политике красиле су у претходном периоду Црну Гору и вјерујем доприносиле јачању повјерења и односа са свим релеватним чиниоцима на међународној сцени. Цнра Гора има јасно исказане интересе, и то је најбољи оквир да са свима који желе са њом да сарађују, нађемо реалан и одржив угао.

Наш изражени вањско политички интерес је окренут регионалној сарадњи која је, између осталог, и предуслов успјешној реализацији интеграционих тежњи. Интеграциони тренутак наших земаља упућује на потребу да додатно радимо на квалитету, прије свега, пројектно орјентисане регионалне сарадње. Тај интерес се огледа, у првом реду, у потреби интензивирања комуникације у области инфраструктуре, елиминисања пословних баријера и области организованог криминала. Зато идеја успостављања неформалног и консулативног механизма Шесторке, заправо има за циљ да олакша европски пут и допринесе успјеху стратегије ЈИЕ 2020, а самим тим и успјеху регионалних иницијатива попут Процеса сарадње у ЈИЕ. 

То је кључно да би наставили са Солунском агендом чије је прво поглавље окончано уласком Хрватске у ЕУ раније ове године. Успјех Хрватске је подстицај свима нама да наставимо са прегнућем. Тренутних регионалних 6+1 треба у наредном периоду да буде 0+7, а посла је јако пуно.

Поредећи регион са периодом од прије неколико година, напредак је несумњив. Али је несумњиво и то да је могло више бити урађено. Балкански атавизми прошлости суи даље присутни и једина сила која то рјешава је интеграција према ЕУ и НАТО. Истовремено,највећа је одговорност на политичким лидерима земаља региона. Не можемо очекивати разумијевање и подршку наших партнера ако очекујемо рјешења наших проблема од њих. Лидери се за рјешења морају изборити и грађанима их објаснити. Краткорочна политичка корист не смије засјенити интересе генерација које долазе. Нико на то нема право.

Поштовани гости,

Црна Гора је у претходној години била актер најзначајнијих међународних дешавања.

На мултилатералним форумима били смо препознатљиви по залагању за очување мира и безбједности и поштовању људских права, што је, између осталог, потврдио и избор Црне Горе у чланство Савјета УН за људска права. Оснажили смо присуство у Женеви и видљивост у систему УН-а, потврђујући одговорност у односу на обавезе државе чланице и испуњавање мандата Савјета, уз посебну заинтересованост за рјешавање бројних проблема са којима се регион Медитерана суочава. Транзиционо искуство Црне Горе смо спремни да ставимо на располагање ОЕБС-у, Савјету Европе и другима који имају за циљ да исходиште наше цивилизације, Медитеран, буде простор просперитета, а не безбједносних пријетњи и илегалних миграцијских изазова. 

Даме и господо,

Враћајући се на тему МВПЕИ истичем да смо успостављањем Генералног директората за економску дипломатију и усвајањем Плана развоја економске дипломатије, дефинисали механизам за подршку црногорским институцијама и предузећима за ефикасну промоцију економских интереса Црне Горе у иностранству, али и истовремено за подршку страним партнерима и компанијама

На плану даљег ширења дипломатске мреже, остварили смо план отварања амбасада у Бугарској и Румунији и на Косову на челу са сталним отправником послова у овом тренутку, а почетком године отворићемо и Генерални конзулат у Минхену. Стварамо могућности за скоро отварање и амбасаде у Аргентини, чиме ћемо подстаћи окупљање потомака Црногораца који живе у Јужној Америци, али и јачање економске сарадње са овим дијелом свијета. У будућем периоду тражићемо, у партнерству са земљама региона, могућности за отварање амбасаде у Кијеву, једној од скандинавских земаља и у Шпанији.

Радили смо и на јачању наше мреже и путем нерезидентног покривања цијеле Европе гдје немамо ДКП, земаља Г20 у којима их немамо, односно земаља чланица ОЕЦД, као и при низу мултилатералних организација: Организација америчких држава, Афричка унија, АСЕАН, а недавно и добили статус посматрача у Организацији исламске сарадње, свјесни да на овај начин отварамо и могућност интензивније културне и економске сарадње, нарочито привлачења страних инвеститора из различитих дјелова свијета.

Све ово доприноси стварању услова да на дужи временски период заокружимо мрежу и Црна Гора буде присутна свугдје гдје има интерес.

На крају, али никако по значају, водећи рачуна о нашем исељеништву, трансформисали смо Центар за исељенике и формирали посебну Управу за дијаспору при МВПЕИ, чиме су створени услови за наставак успјешне реализације Стратегије сарадње са дијаспором, као и Акционог плана из 2010. године. Конституисан је Савјет МВПЕИ за сарадњу са дијаспором, а у завршној фази је и израда Закона о сарадњи са дијаспором.

Надам се да овај преглед активности из претходној периода није био вишак, имајући у виду ипак свечарски карактер начег традиционалног коктела, и да из њега можете уочити и који су наши планови за наредни период. 

Дозволите ми стога, да вам још једном захвалим на вашем данашњем присуству, на сјајној сарадњи у периоду за нама, уз увјерење да ће тако бити и у наредном, истичући да су врата МВПЕИ за вас отворена 24/7 и жељећи вам све најбоље у наредној 2014. години.

Захваљујем за пажњу.

Говор амбасадора Албаније у Црној Гори Тонина Беција можете преузети овдје.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?