- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: ЕУ добила Заједничку пољопривредну поли...
Саопштење: ЕУ добила Заједничку пољопривредну политику за период 2014-2020.
Заједничка пољопривредна политика ЕУ, са којом ће Црна Гора усагласити своју стратегију пољопривреде и руралног развоја, на којој се ради, ставља посебан нагласак на заштиту животне средине, добробит животиња и здравље биља.
Реформисана правила, која се односе на директна плаћања пољопривредницима, рурални развој, јединствену организацију заједничког тржишта и законске прописе, имају за циљ да помогну пољопривредницима да се лакше изборе са тржишним изазовима.
Нова пољопривредна политика Европске уније посебно препознаје ,,мале пољопривредне произвођаче,, и пружа већу слободу креирању мјера руралног развоја, због чега ће одговарати и црногорским пољопривредницима. "Мале фарме" ће добити бољи облик подршке, јер ће добијати фиксни износ средстава из ЕУ буџета, а чланице ће на националном нивоу одредити до колико хектара је величина такве фарме. Предност „малих фарми“ је и у томе што неће морати да испуњавају у потпуности стандарде заштите животне средине и друге, који важе за "веће" произвођаче.
У циљу заштите животне средине приликом обављања пољопривредних дјелатности, уведена су и такозвана "зелена плаћања", што значи да ће 30 одсто директних плаћања бити везано за примјену захтјева заштите животне средине, добробити животиња и здравља биља.
На додатну подршку могу да рачунају и млади пољопривредници, који ће добити још 25 посто новца за првих 25 до 90 хектара, али и произвођачке организације, како би се ојачала њихова позиција на тржишту.
Модел подршке руралном развоју креираће саме чланице. У оквиру ових мјера, уведена је посебна подршка за савјетовање "малим пољопривредним произвођачима" за економски развој, као и подршка током првих пет година успостављања производње.
Свака чланица ЕУ имаће могућност да дефинише и мјере подршке женама у руралним срединама, као и оне за борбу против климатских промјена. Чланице ЕУ ће, такође, бити у могућности да издвоје веће износе подршке мање развијеним подручјима.
Из основних смјерница пољопривредне политике ЕУ за наредни шестогодишњи период јасно је да би интерес црногорских пољопривредника требао бити удруживање у организације, као и производња у складу са захтјевима заштите животне. Уколико се добро искористе претприступни фондови и друга донаторска средства, наши пољопривредници моћи ће да рачунају на значајно већу финансијску подршку, након уласка Црне Горе у Европску унију.
Служба за односе с јавношћу