Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Најава: Министар Ивановић на сједници Генералне комисије за рибарство у Медитерану (ГФЦМ) у Бару

Објављено: 02.02.2014. 18:47 Аутор: МПРР

Министарство пољопривреде и руралног развоја, одмах по усвајању Агробуџета за 2014. годину, документа који је први пут донешен у јануару, окреће се области рибарства. Црна Гора има прилику да још једном истакне интересе у том сектору, јер је у периоду од 28. јануара до 05. фебруара 2014. године земља домаћин годишњег засиједања Генералне комисије за рибарство у Медитерану (Генерал Цоммиссион фор Фисхериес - ГФЦМ). ГФЦМ дјелује у оквиру Организације за храну и пољопривреду (ФАО) и има за циљ да подстиче развој и заштиту рибљих ресурса и живих богатстава мора, као и одрживо управљање рибарством и аквакултуром.

Чланове Генералног секретаријата ГФЦМ-а, на челу са господином Абделлах Сроуром, представнике Генералног директората за рибарство ЕК (ДГ Маре), као и научних институција земаља Медитерана и бројних међународних организација, поздравиће сјутра, 03. фебруара, у 09,00х, министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић. Скуп се одржава у хотелу Принцесс у Бару.

Министар Ивановић, том приликом, отвориће други дио засиједања ГФЦМ-а, током којег ће се састати чланови четири поткомитета, за области управљања ресурсима, заштиту мора и екосистема, затим социо-економску проблематику, као и статистику и информатику у рибарству. По први пут, биће одржана радна група за заштићена маринска подручја.

Генерална комисија за рибарство у Медитерану, претходних дана бавила се на научној основи процјеном демерсалних и пелагичних ресурса у морима. У оквиру овог састанка одржана је и радионица за дефинисање и процјену референтних тачака за излов у Медитерану и Црном мору.

У Министарству пољопривреде и руралног развоја Црне Горе препознато је да постоји проблем на Медитерану у дијелу Планова управљања и препорука које се односе на доношење одлука за смањење рибарске флоте и смањење излова.

Алармантно стање је последица неспровођења претходно донијетих одлука и готово предаторског понашања рибара из појединих земаља. Међутим, ако би Црна Гора прихватила овакве препоруке, наша рибарска флота остала би неразвијена. Зато морамо стрпљиво, корак по корак, наћи начин да ЕУ и ГФЦМ према Црној Гори буду флексибилни по овом питању, и да се кроз преговоре у поглављу 13, које се односи на рибарство, отвори могућност за јачање наше мале флоте до разумних граница. У супротном, наше рибарство нема будућност”, казао је министар Ивановић, поводом одржавања ГФЦМ скупа у Црној Гори.

Црна Гора је чланица Генералне комисије за рибарство у Медитерану од 2008. године и до сада је активно учествовала у раду ове међународне организације. Чланице ГФЦМ су и 23 државе Средоземног и Црног мора, Европска унија, као и Јапан, од проглашења самосталности.

Препоруке које доноси ГФЦМ су обавезујуће за њене чланице, чиме се омогућава примјена политика одрживог коришћења и заштите рибљих ресурса и осталих организама у мору.

Осим представника Министарства пољопривреде и руралног развоја, на овом значајном међународном скупу за развој рибарства Црне Горе, учествоваће и научници и истраживачи из Института за биологију мора у Котору. У раду поткомитета учествоваће представници више међународних организација, затим УНДП, АЦЦОМБАС, РАЦ-СПА, ХОРYЗОН и АдриаМЕД пројекта.

Служба за односе с јавношћу
Министарства пољопривреде и руралног развоја


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?