Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пјешадијска чета опремљена у складу са НАТО стандардима - ПОБЈЕДА, 23. фебруар 2014.

Објављено: 24.02.2014. 15:30 Аутор: мод

Упркос тешкој економској ситуацији у претходном периоду значајно смо унаприједили своје способности кроз опремање декларисаних састава, са опремом која је у складу са НАТО стандардима, и усвајање НАТО процедура.

Свакако да се највећи напредак може видјети кроз учешће наших представника у међународним мисијама, посебно у мисији ИСАФ, гдје је наше учешће са свих релевантних адреса оцјењено највишим оцјенама наводи начелник Дирекције за стратешко планирање одбране МО пуковник Љубо Бојовић, говорећи о кључним резултатима које је наша земља остварила у досадашњем усвајању Партнерских циљева.

Он додаје да је у погледу националне безбједности, у сарадњи са партнерима, успостављен систем надзора мора и формиран оперативни центар у Морнарици, што ће допринијети повећању националне, али и регионалне поморске безбједности.

Овај систем омогућава дијељење препознате поморске слике нашим националним агенцијама, сусједним земљама, НАТО и ЕУ казе он и додаје да су потпуно опремили декларисану пјешадијску чету са војном опремом која је компатибилна са чланицама НАТО (наоружање 5,56мм, балистичка опрема, средства за ноћно извиђање, тактичка средства везе и др.). Постигнут је, како наводи, значајан напредак у развоју ИЦТ посебно у дијелу реализације пројекта дигитализације радиорелејних система и изградњи оптичке инфраструктуре. Подсјећамо да су представници НАТО Директората за планирање снага оцијенили средином фебруара током боравка у Подгорици да је Црна Гора направила велики напредак у области одбране, при чему је оцијењено да смо из претходног пакета Партнерских циљева достигли потребан ниво операбилности који се односи на развој способности Морнарице, ЦБРН заштите и управљање ланцем снабдјевања кодификација.

Обука

Када је ријеч о Концепт оперативних способности (енг. Оператионал Цапабилитиес Цонцепт, ОЦЦ) кроз процес обуке по овом концепту прошла је декларисана пјешадијска чета и завршено је њено оцјењивање на нивоу СЕЛ-2. Он додаје да је наших 16 припадника сертификовано за инструктора (обучени за оцјењивање по НАТО стандардима) ниво 1 а 10 инструктора за ниво 2. Концепт ОЦЦ је четворогодишњи процес који се састоји од четири компоненте: обука, образовање, вјежбе и оцењивање. У четвртом кварталу 2014. године очекује се долазак НАТО инструктора када ће бити завршно оцјењивање по НЕЛ-2 и ова ће јединица бити интероперабилна, односно обучена и опремљена у складу са НАТО стандардима -најављује Бојовић. У току је обука друге пјешадијске чете по овом концепту и током 2015. године биће њено оцјењивање на нивоу СЕЛ-1.

Рониоци

Пуковник Бојовић истиче да је су кроз нови Стратегијски преглед одбране дали смјернице за развој способности које нису дате кроз Партнерске циљеве.

Навео бих примјер Морнарице, која планира опремање и развој противминских ронилаца за противминска дејства за националне потребе. Имамо обучене припаднике који су у прошлој години извршили деминирање подморја у бившој морнаричкој бази Кумбор и успјешно неутралисали око 7 тона убојних средстава додаје наш саговорник. Морнарица је у сарадњи са Управом поморске сигурности добила на употребу и заједничко коришћење опреме за заштиту мора од еколошких загађења, обучила људство и крајем прошле године у сарадњи са Управом поморске сигурности и Лучком капетанијом Котор спријечила еколошку катастрофу због изливања нафте из потонулог реморкера у Рисанском заливу. Припадници Инжињеријске чете су, како додаје, на позив општинских власти учествовали у пробијању, насипању и проширењу путева у општинама Подгорица, Никшић, Пљевља и Андријевица, на уређењу круга Јавне установе за смјештај, рехабилитацију и ресоцијализацију корисника психоактивних супстанци на Какарицкој Гори у Подгорици, као и на чишћењу снијежних наноса у општини Никшић.

Основни циљ је да Војска кроз јачање и развој војних способности, осим извршења основне мисије одбране државе, буде способна да пружи помоћ цивилним институцијама када оне не буду могле адекватно одговорити на одређене кризне ситуације наводи пуковник Бојовић. М. Ђурђић

Партнерски циљеви су алати који су у највећем дијелу намијењени за развој широког спектра способности, као што су: војне способности, реаговање у ванредним ситуацијама, борби против тероризма, достизање безбједносних стандарда, сигурне размјене тајних података са НАТО, гранична безбједност... Осим МО и Војске партнерске циљеве имају МУП (Управа полиције и Директорат за ванредне ситуације), Дирекција за заштиту тајних података и Министарство вањских послова објашњава за Побједу начелник Дирекције за стратешко планирање одбране МО пуковник Љубо Бојовић. Наш саговорник подсјећа да је Црна Гора у самиту НАТО-а у Риги крајем 2006. године позвана у НАТО програм Партнерство за мир (ПзМ). Током 2007. године наша земља је отпочела учешће у механизмима ПзМ. Један од кључних механизама је учешће у ПАРП-у (Планинг анд Ревиеw Процесс) који омогућава партнерима да достигну одређени ниво интероперабилности у складу са могућностима државе (економским,демографским и др.). ПАРП је заправо својеврстан облик стандардизације на оперативном, материјалном и административном нивоу. Према његовим ријечима, процес се наставља све док Црна Гора не постане пуноправан члан НАТО.

Главни приоритети у наредном периоду су, како каже пуковник Бојовић, наставак опремања декларисаних снага, рјешавање питања надзора ваздушног простора и успостављање јединственог командно информационог центра.

Министарство одбране ће покренути према Влади Предлог за доношење одлуке за набавку вишенамјенских хеликоптера, чијом набавком би се с једне стране способности ваздухопловства значајно унаприједиле, а са друге стране би се обезбиједила значајна подршка цивилним институцијама за реаговање у ванредним ситуацијама (трагање и спашавање, гашење пожара, медицинска евакуација и др.) наводи Бојовић.

Он додаје да би се питање поморске безбједности дугорочно ријешило кроз реконструкцију двије ракетне топовњаче или набавку два нова патролна брода. Пуковник Бојовић истиче да је Влада у оквиру одбрамбеног буџета за 2014. годину, одобрила износ до 6,6 милиона еура, од продаје муниције,војне опреме и бивше војне имовине, за модернизацију Војске.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?