Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Лукшић учествује на Сегменту на високом нивоу 25. сесије Савјета УН за људска права

Објављено: 03.03.2014. 00:01
Потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција др Игор Лукшић учествоваће 3. марта у Женеви на Сегменту на високом нивоу 25. сесије Савјета УН за људска права.

Четвородневни сегмент на високом нивоу отпочеће уводним излагањима генералног секретара Уједињених нација Бан Ки Муна, високе комесарке за људска права Нави Пилај и предсједавајућег Савјета за људска права, амбасадора Бодлера Нгонг Еле. Сегмент ће окупити преко 100 високих званичника земаља свијета, углавном премијера и министара вањских послова, и представљаће прилику за промоцију националних политика у области заштите људских права, те достигнућа у свеукупној промоцији људских права на међународном нивоу. На овогодишњем сегменту на високом нивоу, потпредсједник Владе и шеф црногорске дипломатије представиће резултате Црне Горе након једногодишњег чланства у Савјету за људска права на плану унапређења стања људских права, али и доприноса Црне Горе спрјечавању и борби против повреда људских права у свијету.

Потпредсједник Лукшић, са групом високих званицника који уцествују на 25 сесији, састаће се са чланом Кабинета предсједника Барака Обаме, амбасадорком САД у УН у Њујорку Самантом Пауер, шефом делегације САД на овој сесији, ради размјене мишљења о приоритетима у раду Савјета за људска права. На маргинама Сегмента на високом нивоу, потпредсједник Лукшић ће имати билатералне сусрете са министром вањских послова Аргентине Хéцтором Марцосом Тимерманом.

На 25. сесији Савјета за људска права, у периоду 3. – 28. март 2014. године, биће представљен Годишњи извјештај Високе комесарке за људска права, одржане панел дискусије на високом нивоу о укидању смртне казне, борби против геноцида, промоцији превентивних механизама Уједињених нација, унапријеђењу и заштиту окружења у којем дјелује цивилно друштво. Савјет ће размотрити и појединачна питања стања људских права у подручјима која захтијевају посебну пажњу Савјета, затим функционисање механизама за заштиту људских права, специјалних процедура, те усвојити коначне извјештаје Радне групе за Општи периодични преглед стања људских права и појединачне резолуције.

Савјет за људска права основан је резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 2006. године и разматра стања људских права у свијету, примјену и поштовање међународних стандарда и однос држава чланица УН према заштити и унапређењу људских права на њиховим територијама. Броји укупно 47 држава чланица, које се бирају на период од 3 године. Црна Гора је чланица Савјета за људска права од 1. јануара и њен мандат ће трајати до 31. децембра 2015. године.

Министарство вањских послова и европских интеграција
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?