- Влада Црне Горе
Саопштење са тематске сједнице Владе Црне Горе
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење са тематске сједнице Владе Црне Горе
Објављено: 08.03.2014. • 05:59 Аутор: Биро за односе с јавношћу
Влада Црне Горе започела је у петак 7. марта 2014. године у Колашину посебну, дводневну сједницу на тему интезивирања структурних реформи у областима образовања, рада и социјалног старања и здравства. Сједницом сазваном са намјером да се са додатном пажњом удуби у важне теме које захтијевају виши степен посвећености него што то дозвољава устаљени ритам рада, предсједава предсједник Владе Мило Ђукановић.
Кроз уводна излагања предсједника Ђукановића и потпредсједника Игора Лукшића и Вујице Лазовића, као и презентације ресорних министара, дефинисани и анализирани су основни проблеми са којима се Црна Гора сусреће у овим областима, док ће у сјутрашњем наставку бити предложене конкретне мјере, са прецизним роковима и носиоцима посла у реализацији реформских активности. Овакав метод рада има циљ да афирмише колективни и међуресорски приступ у рјешавању стратешких развојних задатака из надлежности Владе.
С обзиром да квалитет образовања, здравствене заштите и радних односа дугорочно утиче на компетитивност цијелог друштва и квалитет живота свих грађана, Влада је одлучна у намјери да се кроз креирање пакета циљаних мјера фокусира на спровођење структурних реформи.
Када је о образовном систему ријеч, у фокусу данашње расправе било је питање усклађивања високог образовања са потребама тржишта рада, успостављања ефикасног и одрживог модела финансирања високог образовања и процес екстерне евалуације свих високошколских установа у Црној Гори у циљу унапређења квалитета образовања младих људи у складу са развојним потребама Државе и превазилажења проблема раста броја незапошљених са факултетском дипломом. Анализирано је и низ других питања из ове области, а посебно увођење предузетничког учења на свим нивоима образовања, лиценцирање и релиценцирање наставника и директора образовних установа, као и стање предшколског образовања у погледу обухвата дјеце и инфраструктурних капацитета.
У оквиру питања из областирадних односа и социјалне заштите, Влада је посебну пажњу посветила потреби закључивања Општег колективног уговора, као основног услова за пуну имплементацију Закона о раду, а тиме и даље унапређење пословног амбијента. Уочена је и потреба поједностављивања процедуре издавања радних дозвола за странце, уз бољу евиденцију и контролу њиховог запошљавања. Поред осталог, Влада је анализирала и питање одрживости постојећег пензионог система, са свим изазовима који су изражени у тој области: негативни демографски тредови, неповољан однос броја радно ангажованих и пензионра и сл. Од питања из области социјалног старања, на сједници је посебно указано на значај имплементације пројекта информационог система социјалног старања – социјалног картона који треба да осигура поуздане податке за креирање социјалне политике и допринесе побољшању укупних услуга, у првом реду рањивим категоријама становништва.
Приоритетне реформе које Влада планира да спроведе у области здравства имају за циљ да подигну квалитет услуга и грађанима омогуће брже и лакше остваривање здравствене заштите. Ради постизања овог циља наставиће се оптимизација и рационализација мреже здравствених установа формирањем осам здравствених центара, док ће доступност љекова бити повећана увођењем приватних апотека у систем реализације рецепата који се прописују на терет обавезног осигурања. Између осталог, разматрана је и могућност увођење допунског добровољног осигурања.
За сјутрашњи дио сједнице планирано је дефинисање конкретних мјера и активности у правцу рјешавања структурних проблема о којима се данас расправљало.
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?