- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Спроведена регионална, заједничка акција надзора п...
Спроведена регионална, заједничка акција надзора производа на тржишту
У оквиру Регионалног пројекта “Побољшање координације институција за надзор над тржиштем у циљу повећања ефикасности и ефективности”, који финансира Њемачко федерално министарство за економску сарадњу и развој, а имплементира ГИЗ (Њемачко друство за интернационалну сарадњу) ОРФ, 18-20. марта 2014. године у Подгорици, одржана је заједничка акција надзора играчака на тржишту. Обуку је водио краткорочни експерт пројекта, г-дин Торбен Рахбек из Данске. У заједничкој акцији надзора учествовали су представници надлежних инспекција из региона и то Црне Горе, Србије, Македоније, Косова, Босне и Херцеговине и Албаније.
Ово је прва организована заједничка акција надзора прве групе производа и то играчака од којих је за узорак изабран телефон – играчка. У оквиру обуке обрађено је више тема почев од упознавања са легислативом ЕУ из ове области, процедурама у планирању пројеката надзора, одабира и посјете компанијама, сачињавања контролних листи, десктоп тестирања производа као и реализације посјете кроз спровођење мјера у надзору.
У практиичном дијелу, спроведена је заједничка акција - надзор над играчкама код привредног субјекта из Подгорице. Инспектори су упознали одговорно лице субјекта надзора са захтјевима безбједности из хармонизованих стандарда за играчке, као и других прописа и указали на могуће неусаглашености производа, те одговорност произвођача приликом стављања производа на тржиште. Одабрана су два узорка-телефона на којима ће се извршити десктоп тестирање. Након завршене посјете привредном субјекту настављена је теоретска обука.
Такође, у току обуке, пажња је била посвећена спровођењу практичне процјене ризика на тестираним узорцима у складу са Водичем за процјену ризика који се примјењује у европским земљама.Приказани су примјери из праксе опасних производа које су земље чланице пронашле на унутрашњем тржишту ЕУ. Приказани су поступци управљања ризиком, у циљу уклањања ризика за потрошаче.
Учесници обуке закључили су да се на овај начин дошло до конкретне, отворене и стручне регионалне сарадње и да се створио нови облик сарадње са детаљима који су били веома интересантни за расправу међу свим учесницима почевши од питања легислативе до детаља праксе код свих инспекција.