- Влада Црне Горе
Министарство одбране НАТО неће градити војне базе у Црној Гори
НАТО неће градити војне базе у Црној Гори
Алијанса нема амбиције да гради војне базе, нарочито у Црној Гори, а такав план не постоји ни у црногорским стратешким документима, поручено је на јавном дијалогу Комуникационог тима Савјета за чланство у НАТО са студентима.
У оквиру јавног дијалога са студентима, на тему Војне мисије и војне базе, говорили су мајор Александар Пантовић из Одјељења за оперативне послове и обуку Министарства одбране, адмирал Војске Словеније и одбрамбени савјетник у Министартсву одбране Ренато Петрич и пуковник Мехмедин Тахировић.
Пантовић је високошколцима појаснио да се учешће Војске Црне Горе у међународним мировним мисијама и операцијама заснива на принципу добровољности, наводећи да ВЦГ тренутно има припаднике у мисији ИСАФ у Авганистану, Аталанта код обала Сомалије и УН у Либерији.
Црна Гора, казао је он, учествује у мисији УН на Кипру, гдје су ангажовани представници Управе полиције.
Пантовић је, коментаришући наводе да ће се у Црној Гори формирати војне базе НАТО, рекао да изградити једну базу, било коју, не значи само дати неком простор, земљиште, већ да је много инфраструктуре потребно за то.
»У плановима ВЦГ и у ономе што је дато у Стратегијском прегледу одбране – такав план не постоји. Кад говоримо о термину база, оне се више вежу за такозване истурене базе за операције у мисијама«, казао је он.
Термин војних база који се, како је казао, користи, односи се на војну инфраструктуру НАТО-а, а не класичне базе.
»Али, некакав план о градњи НАТО базе или било које друге базе на територији Црне Горе у нашим стратешким документима не постоји«, додао је Пантовић.
Петрич, како је рекао, не вјерује да НАТО има икакве амбиције да гради базе.
»Нема тога. НАТО само улаже у већ постојеће објекте појединих држава, да би, прије свега, побољшао ту националну инфраструктуру, која служи свима у случају колективне одбране. То је срж схватања како НАТО то ради. НАТО не изграђује базе, поготово не вјерујем да ће се то десити у Црној Гори«, казао је он.
Петрич је појаснио да НАТО нема властитих војних база, већ инфраструктуру коју заједнички фианансира. »НАТО нема властитих база, нације нуде НАТО-у своје капацитет у складу са својом политиком и потраживањем Алијансе«.
»НАТО има заједнички инвестициони фонд који отприлике износи 700 милиона еура годишње, који је намијењен за улагање у инфраструктуру чланица да се побољша национална инфраструктура која евентуално може понекад затребати и НАТО-у, у случају колективне одбране, вјежби и тако даље. Државе чекају у реду за те програме, јер на тај начин властиту инфарструктуру подижу на већи ниво«, казао је он.
Према ријечима Петрича, кад су у питању операције, на примјер на Косову или у Авганистану, НАТО ни тамо не гради базе, већ само оно што је заједничко, обично главну команду.
Петрич је појаснио да свака држава, која има интерес да побољша инфраструктуру на подручју одрбане, предлаже пројекат, који иде »кроз руке« НАТО-овог заповједништва, а касније на политичко одлучивање у Брисел.
»Тих пројеката има много, јер је то финансирање, да држава не улаже сама, али се мора показати да је то у корист свих. Таквих пројеката је доста, и тешко се изборити за ту инвестицију, јер су веома лимитиране«, казао је он.
Тахировић је оцијенио да је термин војних база из прошлости који је устаљен и настао још у периоду царевина. Кад је ријеч о међународним организацијама, посебно НАТО-у, он каже да се прије може говорити о војној инфраструктури, него о класичном термину војних база«.
Извор: агенција Мина