Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора отворила поглавља 7 и 10

На Међувладиној конференцији која је данас одржана у Бриселу, Црна Гора је отворила преговоре у два поглавља: 7 - Право интелектуалне својине и 10 - Информатичко друштво и медији.

Црногорску делегацију на конференцији предводио је главни преговарач Александар Андрија Пејовић, а у делегацији су били и шефови радних група за 7. и 10. поглавље Новак Аџић и Ружица Мишковић.

Амбасадор Пејовић је, у свом излагању, изразио задовољство што се, након отварања преговора у области владавине права, преговарачки процес наставља стабилним темпом и напретком и у другим областима, као што су право интелектуалне својине и информатичко друштво и медији. Он је нагласио да задаци у овим, као и у свим осталим преговарачким поглављима, немају за циљ само усклађивање домаћег законодавства са европским прописима, него и постепену трансформацију цјелокупног црногорског друштва и стварање нових развојних могућности за грађане и предузећа. У том контексту, истакао је да ће даље усклађивање с правном тековином ЕУ и спровођење прописа у области права интелектуалне својине значајно допринијети јачању технолошког, научног, културног и укупног друштвеног напретка у Црној Гори. Амбасадор Пејовић се такође осврнуо и на очекивања да Црна Гора до краја 2015, доношењем нових или измјеном постојећих закона, буде у потпуности усклађена с европским прописима у тој области. „Паралелно са законодавним активностима, Црна Гора ће наставити рад на јачању институционалних и административних капацитета за ефикасно спровођење права интелектуалне својине“ - рекао је Пејовић.

Када је ријеч о поглављу 10- Информатичко друштво и медији, главни преговарач је подвукао утицај овог поглавља на економски развој и запосленост. Истакао је да Црна Гора показује снажну посвећеност и резултате на усклађивању домаћег законодавства с европским прописима и стандардима у области електронских комуникација, услуга информационог друштва и аудио-визуелне политике, као и у њиховом досљедном спровођењу. Нагласио је да ће у наредном периоду у фокусу бити даље усаглашавање и јачање административних капацитета за спровођење прописа из овог поглавља.

У име ЕУ, на Међувладиној конференцији говорили су амбасадор Грчке при ЕУ Теодорос Сотиропулос и генерални директор за проширење Кристијан Данијелсон.

Истакнуто је да Црна Гора добро напредује у процесу приступања ЕУ и да су сви досадашњи успјеси резултат заслуга, енергије и одлучности коју су показале црногорске институције и друштво у цјелини. Изражено је очекивање да ће се добар темпо наставити и током наредних мјесеци и да ће Црна Гора бити у прилици да ускоро отвори још нека преговарачка поглавља. Када је ријеч о поглављима 7 и 10, од ЕУ је пренијето очекивање да ће Црна Гора наставити рад на даљем усклађивању с правном тековином у овим областима, њеном квалитетном примјеном, као и даљим јачањем административних капацитета.

Министарство вањских послова и европских интеграција / Биро за односе са јавношћу

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?