- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Министар Ивановић отворио конференцију...
Саопштење: Министар Ивановић отворио конференцију ЕК поводом завршетка „Путујуће радионице“ у циљу унапрјеђења руралног развоја
Пољопривреда у Црној Гори постаје све важнија. Полако се мијења начин размишљања о овој дјелатности. Напуштамо оквире социјале и корак по корак идемо ка агро-бизнису. Ипак, још много тога треба урадити – оцијенио је министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић, поздрављајући данас у Подгорици учеснике завршне конференције „Путујућа радионица“, у оквиру које су представници Европске комисије и међународних организација за рурарални развој обишли 15 црногорских пољопривредних газдинстава и лично се увјерили у могућности производње воћа, поврћа, меда, вина, меса, млијека.... у Црној Гори.
Циљ посјете био је да се чланови делегације, кроз разговор са произвођачима, упознају са стањем у црногорској пољопривреди, са акцентом на рурални развој, начином производње и пласманом производа, те да дају препоруке за модел будућег рада у складу са политикама ЕУ у овој области.
Министар Ивановић је истакао да су гости Црне Горе, обиласком произвођача могли да уоче помаке у области пољопривреде и сагледају потенцијале за даљи развој. „Добар показатељ напретка представља податак да је у 2013. години у областима у које је укључено Министарство пољопривреде отворено 1.080 нових радних мјеста, од чега највише кроз програме подршке селу и развоју руралних подручја. Од тога су 493 радна мјеста уписани у регистар пољопривредних произвођача по основу МИДАС позива, 183 су запослени у фирмама које су биле у стечају, 50 у новооснованим фирмама. У фирмама које су шириле своју производњу креирано је 231 ново радно мјесто (највише у месној индустрији), 27 у области шумарства, 11 у водопривреди, 10 у ветеринарским и 24 у фитосанитарним услугама, док је 51 радно мјесто реализовано на основу јавних позива, нарочито кроз диверзификацију активности у руралним подручјима“, рекао је министар Ивановић.
Он је поновио да је Министарство убрзало доношење докумената (који су од кључног значаја за развој пољопривреде и руралног развоја, као што су Агробуџет, планови и програми у шумарству, водопривреди), повећало транспарентност рада кроз јавне позиве за подршку, те да се интензивно ради на усвајању нових закона који се усклађују са европским стандардима.
Ивановић је посебно истакао континуиране активности на едукацији пољопривредних произвођача, како би што прије и лакше унапрјеђивали своју производњу и постизали већу конкуретност.
Као важне пројекте који ће допринијети свеукупном развоју црногорске пољопривреде, навео је Кућу меда, давање државног земљишта у закуп, дрвопрераду и друге. Министар је нагласио да је посебан приоритет у циљу подстицаја развоја руралних подручја јачање активности на повезивању пољопривреде са туризмом.
Према ријечима министра Ивановића, Министарство на разне начине подстиче јачање продуктивности и смањење трошкова производње. То су важне претпоставке даљег развоја руралних подручја. Развој руралних подручја смањује сиромаштво, креира нова радна мјеста и задржава становништво, посебно младе, у тим подручјима. „За програмски период до 2020. године наша пољопривреда има на располагању 43,5 милиона еура, највише кроз ПАРД програм, на коме Министарство тренутно ради, како би од 2016. године могли да повлачимо дио средстава. Успјели смо да сачувамо средства из тог програма за 2014. и 2015. годину, која ће бити пласирана пољопривредницима кроз посебан пројекат, ИПАРД-лике."
Шеф Сектора за имплементацију пројеката у Делегацији ЕУ у Црној Гори, Андре Лyс рекао је да ће Заједничка пољопривредна политика ЕУ обезбиједити Црној Гори, када постане чланица, боље планирање и извјесност спровођења одлука, а пољопривредницима и предузећима из овог сектора више могућности. Лyс је рекао да ЕУ кроз програме претприступне помоћи подржава Црну Гору за примјену те заједничке политике, кроз, прије свега, подршку за модернизацију и усвајање стандарда.
Господин Лyс је рекао да је циљ посјете представника ЕК и организација за рурални развој био да се ојача свијест о потреби повезивања и укључивања локалних актера у процесе доношења одлука на националном нивоу.
Пројекат „Путујућа радионица“ реализује се у исто вријеме у Србији и Македонији и дио је регионалне иницијативе, с циљем развоја националне пољопривреде, јачања сарадње НВО и владиног сектора и успостављања регионалне сарадње на том плану. Пројекат се финансира уз подршку ТАИЕX програма ЕК и Директората за пољопривреду ЕУ, а организатори су Стална радна група за регионални рурални развој(СWГ) и Европска мрежа (ПРЕПАРЕ).
Снимање стања у области руралног развоја у земљама Западног Балкана резултираће извјештајем који ће бити представљен у Бриселу 08. априла, на завршној конференцији „Јачање улоге стејкхолдера“. Конференцијом ће предсједавати комесар ЕУ за пољопривреду Дачиан Чолош, а том догађају присуствоваће и министар пољопривреде и руралног развоја Црне Горе проф. др Петар Ивановић.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја