- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Нацрт методологије за мониторинг дивљач...
Саопштење: Нацрт методологије за мониторинг дивљачи представља добру полазну основу
Нацрт методологије за мониторинг дивљачи, вођење евиденције, установљавање биолошких показа-теља усклађености дивљачи са животном средином и методологија за оцјењивање штете од дивљачи и на дивљачи, оцијењен је на данашњем округлом столу као добра полазна основа. Учесници округлог стола дали су квалитетан допринос јавној расправи предлажући, свако из своје области, конкретне предлоге за даље побољшање. Управо то је и била суштина данашњег састанка.
Министарство пољопривреде и руралног развоја прецизно је припремило све до сада пристигле сугестије и предлоге, и организовало округли сто на којем су учествовали представници Министарства одрживог развоја и туризма, Агенције за заштиту животне средине, ЈП Национални паркови Црне Горе, Ловачког савеза Црне Горе, Управе за шуме, Управе за инспекцијске послове, затим корисници ловишта и независни констултант на више пројеката из области ловства.
Највише пажње посвећено је питању имплементације методологије, тј. дефинисању субјеката који ће радити пребројавање дивљачи. "Веома сам задовољан одзивом и квалитетом расправе. Данашњи округли сто показао је како се даје конкретан допринос побољшању иницијалног предлога и како се преузима одговорност за дате предлоге" казао је Милош Јанковић начелник сектора за ловство у министарству.
Из ЈП Национални паркови Црне Горе нагласили су потребу да се дефинише да послове пребројавања ради стручно лице, те да се то не може односити само на ловце. Представник Управе за инспекцијске послове био је мишљења да је утврђивање бројног стања основа за даље документе и активности, те да би бројање дивљачи требало да обавља овлашћена институција. Представници Ловачког савеза Црне Горе истакли да је текст предметне методологије урађен квалитетно, да ловци, због сталног присуства на терену и познавања врста и станишта, морају бити најбитнији фактор у утврђивању бројног стања дивљачи. Са таквим ставом сагласили су се и представници појединих ловишта, уз констатацију да је у овој области потребно изградити међусобно повјерење између свих заинтересованих. Да имплементација методологије треба да буде заједнички посао свих заинтересованих субјеката и да ловци морају имати кључну улогу у пребројавању дивљачи, сматрају и представници Агенције за заштиту животне средине. Независни консултант на више пројеката из ове области навео је да су ловаци учествовали у пројекту сузбијања бјеснила и класичне куге свиња у Црној Гори, те да су подаци које су прикупили оцијењени добрим од стране ЕК, што их препоручује за посао пребројавања дивљачи.
Договорено је да се омогући учесницима да и писаним путем доставе евентуалне нове сугестије, те да исти тим људи, након допуне нацрта методологије, још једном одржи састанак на коме би се усагласили око коначне верзије текста.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја