Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Представљен црногорско – српско – њемачки истраживачки пројекат у шумарству

Објављено: 11.04.2014. 01:13 Аутор: МПРР

Тим истраживача из области шумарства и екологије из Црне Горе, Србије и Њемачке представио је данас, у организацији Министарства пољопривреде и руралног развоја, недавно започети пројекат "Побољшање базе шумско-еколошких података за одрживо газдовање шумама и заштиту шума у Црној Гори”.

Црногорски сектор шумарства ће као резултат пројекта добити услове за такозвано мапирање свих шумских станишта, са базом податка из које би се црпјеле веродостојне информације за планирање одрживог газдовања шумама. То би значило и лакше успостављање адекватних система заштите шума како од негативних , све израженијих утицаја како биотичких, тако и абиотичких фактора. „Истовремено ће метдологија која као производ истраживања у оквиру ДБУ пројекта служити за као основа за лакше дефинисање пројекта на наставку активности на успостављању цјелокупне базе података важних за планирање одрживиг газдовања и заштите шума у правцу приступа  ИПА фондовима Европске Уније, рекао је помоћник министра за шумарство Адем Фетић.

Министарство пољопривреде и руралног развоја, домаћин овог скупа, Министарство одрживог развоја и туризма, затим Управа за шуме, Агенција за заштиту животне средине, Завод за хидрометеорологију и сеизмологију, као и Управа за некретнине Црне Горе, заједно са истраживачким тимом, радиће на пројекту у наредне двије године, а прве конкретне активности почеће у мају. Овај истраживачки пројекат је финансиран од стране Њемачке фондације за заштиту животне средине (ДБУ), са 125,000 €. У пројекту учествују стручњаци са Универзитета у Фрајбургу и Шумарског факултета из Београда.

Да би боље одговорили на изазове климатских промјена, заштиту биодиверзитета и испунили захтјеве ЕУ које се тичу Натуре 2000, црногорски сектор шумарства треба да обезбједи основне еколошке информације које сада недостају. То је важна прекретница за постизање циљева и начела мултифункционалног, одрживог и природи блиског газдовања шумама које је дефинисано у Националној шумарски политици. Из тог разлога, главни циљ пројекта је да се уведе нови, иновативни методолошки приступ за побољшање еколошке базе података за одрживо газдовање шумама и очување шума, који би се тестирао у неколико пилот подручја Црне Горе.

У оквиру пројекта предвиђено је финасирање два докторанта и два магистранта из области педологије и фитоценологије што је значајан допринос развоју кадровске основе у шумарском сектору,  у чему је значајна подршка Шумарског факултета у Београду.

Презентацији у Привредној комори, осим представника партнера у пројекту, присуствовао је и амбасадор Савезне Републике Њемачке у Црној Гори, Пиус Фисцхер, који је изразио задовољство што ће његова земља, која има велико искуство у сектору шумарства, помоћи Црној Гори да боље искористи потенцијале које има у тој области.

ПР служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?