Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Калуђеровић: Постигнути значајни резултати у промовисању НАТО интеграција

Објављено: 15.04.2014. 01:11 Аутор: Биро за односе са јавношћу

Национални координатор за НАТО и савјетник предсједника Владе за вањску политику Небојша Калуђеровић боравио је, у оквиру јавног дијалога о чланству у НАТО, у радној посјети општинама Колашин и Мојковац, гдје је представио напредак Црне Горе ка чланству у тој организацији.

На одвојеним састанцима, координатор Калуђеровић разговарао је са предсједницима општина Колашин Дарком Брајушковићем и Мојковац Дејаном Медојевићем, као и са локалним руководствима обје општине. Саговорници су истакли важност евроатлантске интеграције за стабилност Црне Горе и Западног Балкана, размјенили мишљења о улози и доприносу локалних самоуправа у том процесу и разговарали о планираним активностима на промоцији и информисању грађана о овом спољнополитичком приоритету.

Калуђеровић је током посјете овим општинама разговарао и са ученицима завршних разреда Средње мјешовите школе “Браћа Селић” у Колашину и Средње мјешовите школе “Вуксан Ђукић” у Мојковцу. Ученици су узели учешћа у дијалогу и, кроз питања која су постављали националном координатору, показали заинтересованост за чланство Црне Горе у Алијанси.

Калуђеровић је у разговору указао на бројне предности чланства, од безбједносних до економских. „Нема ни једне државе која је ушла у НАТО, да је забиљежила економски пад или рецесију. Све су подигле домете својих економија и квалитет живота друштвене заједнице“, казао је он. Осврнуо се и на цијену коју би Црна Гора плаћала да сама организује своју одбрану са три рода војске. „Једна авио-ескадрила би коштала милијарду ЕУР годишње. На мору би нам требало два већа патролна брода, као и десетак већих и 20 мањих чамаца. Требало би нам шест хиљада војника, а шта мислите колико коштају само четири годишња бојева гађања за толико војника", истакао је Калуђеровић и додао: „Да нам је неко 1988. рекао да ћемо наредних двадесет година живјети у три државе, нико му не би вјеровао. Сада живимо у најмањој, али својој држави, коју морамо и да чувамо и да развијамо“.

Национални координатор је истакао да је отворени дијалог са присталицама и противницима, као и са онима који још немају став о НАТО интеграцијама, у претходној години дао значајне резултате. У том контексту је подсјетио да се проценат грађана који подржавају чланство, са 35 одсто у октобру прошле године, повећао на 46 одсто. У посљедњих пола године, како је рекао, на трибинама и округлим столовима разговарано је са студентима, представницима НВО сектора, привредницима и политичким партијама, уз учешће и противника те идеје, са којима су у дијалогу и демократској атмосфери размјењивани аргументи.

„У таквим околностима смањивале су се предрасуде према НАТО-у, али ипак их још има и то из партијских, националних, религијских разлога", закључио је Калуђеровић.

БИРО ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?