- Влада Црне Горе
Министарство одбране Конференција „Паралелни процеси европских и евроат...
Конференција „Паралелни процеси европских и евроатлантских интеграција Црне Горе – резултати и обавезе“
Конференција „Паралелни процеси европских и евроатлантских интеграција Црне Горе – резултати и обавезе“ одржана је данас на Универзитету Доња Горица.
На отварању конференције присутне су поздравили предсједник Маршал Центар Алумни Асоцијације Црне Горе пуковник др Мехмедин Тахировић и ректор Универзитета Доња Горица проф. др Веселин Вукотић, након чега су се присутнима обратили министар одбране проф.др Милица Пејановић-Ђуришић, амбасадор САД у Црној Гори Сју Кеј Браун и амбасадор СР Њемачке у Црној Гори Пиус Фишер.
Министар Пејановић-Ђуришић истакла је да је Црна Гора од стицања своје независности учинила значајан напредак и у европским и евроатланским интеграцијама као резултат снажне посвећености Црне Горе интегративним процесима, који представљају стратешке приоритете од националног значаја, као И да је убијеђена да је најбољи начин да се обезбиједи стабилност цијелог региона кроз систем колективне заштите. Министар је оцијенила да Црна Гора данас представља најуспјешнијег кандидата за чланство и у Европској унији и НАТО.
Пејановић-Ђуришић је нагласила да је НАТО политика “отворених врата” прилика за Црну Гору да постане прва сљедећа чланица Алијансе. “Као најбоље припремљена земља аспирант, наставићемо са интензивним политичким дијалогом, очекујући резултат политике “отворених врата” и препознавање наших међусобних резултата, на предстојећем Самиту у септембру.”
Амбасадор САД у Црној Гори Сју Кеј Браун истакла је да ће чланство Црне Горе у НАТО и ЕУ донијети бенефите нашој земљи, али и региону. Она је нагласила да су интеграција у ЕУ и НАТО паралелни процеси, и да су управо и критеријуми за чланство веома слични. “ЕУ И НАТО дијеле исте циљеве и вриједности”, казала је Сју Кеј Браун,додајући да Црна Гора има пуну подршку САД за оба процеса.
Амбасадор Њемачке Пиус Фишер казао је да Црна Гора има активну подршку те земље у интеграцијама И истакао да Њемачка жели да види Црну Гору у ЕУ као демократски консолидовану и економски одрживу земљу И у НАТО као демократску земљу која доприноси безбједности на евроатлантском простору. Он је казао да чланство у НАТО није услов за чланство у ЕУ и обратно, али да су та два процеса комплементарна.“ЕУ и НАТО су заједнице нација које имају исте вриједности” Амбасадор Фисер је нагласио да се ”одлуке у НАТО доносе једногласно, тако да се чласнтвом не губи суверенитет, него управо супротно, чланство осигурава суверенитет“. Такође, констатовао је да је дебата о чланству у НАТО интензивирана у посљедњих мјесеци и квалитативно и квантитивано.
Током првог панела државни секретар -главни преговарач за ЕУ интеграције амбасадор Александар Андрија Пејовић казао је да је постоје теме које повезују европске и евроатлантске интеграције. Безбједносна и вањска компонента која се преговара кроз поглавље 31, како је навео, једна је од веза ова два процеса.„Све оно што ми радимо у мировним операцијама ЕУ такође се одражава и на нашу спремност за учешће у операцијама НАТО-“, казао је Пејовић. Демократизација, људска права, борба против организованог криминала и корупције, саставни је дио онога што кроз европску агенду испуњавамо и за НАТО, истакао је Пејовић.
На другом панелу национални координатор за НАТО Небојша Калуђеровић упознао је присутне са отварањем јавног дијалога у који су укључени медији, невладине организације, студентске организације, универзитети И бизнис асоцијације. Он је нагласио да први резултати показују да је подршка за НАТО порасла на око 46%. Калуђеровић је истакао да је данас најважније да је Црна Гора на правом путу, да наставља са реформама И достизањем стандарда И да можемо рећи да смо спремни. Он је нагласио да нас историја учи да морамо наћи кохерентан систем безбједности не само за Црну Гору, већ за цијели регион.
Амбасадор Словеније у Црној Гори Владимир Гаспарич говорио је о путу Словеније ка НАТО и ЕУ истакавши да искуство Словеније показује да је одлука била мудра. ”Добили смо апсолутно већи степен сигурности, модерне и техолошки боље опремљене оружане снаге, које су мање него раније, али боље. Он је истакао да Словенија није могла себи да приушти неутралност, јер је то опција која много кошта.”Ми нијесмо имали шансе да будемо неутрални, јер неутралност зависи од геополитичких разлога, а и сами морате да развијате све родове војске, а то је страшно скупо”, казао је Гаспарич. Он је такође говорио и о могућностима коришћења НАТО фондова, гдје је, како је рекао “Словенија дала мање, а добила више”, прије свега кроз примјер модернизације аеродрома Церкље у Словенији, бившег војног аеродрома, који се данас користи у цивилне и војне сврхе.
Професор Џон Криндлер из Маршал центра говорио је о обавезама Црне Горе након добијања позива и пуноправног чланства. Он је објаснио да у години након добијања позива земља аспирант за чланство реализује дио реформи који је остао незавршен кроз механизме односа са НАТО. Такође, нагласио је да је одлука о проширењу политичка одлука, тако да и ако земља задовољи све стандарде може се десити да не добије позив.
Конференцију организује Џорџ Ц. Маршал Центар из Њемачке и Маршал Центар Алумни Асоцијација Црне Горе, уз подршку Министарства одбране и Универзитета Доња Горица.