Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање Министарства здравља, поводом текста објављеног 24.04.2014. године у дневном листу „Дан“, под насловом: „Мамографе не користе у 13 установа“ и података који су изнијети на Скупштинском одбору за рад, здравство и социјалну политику

Објављено: 25.04.2014. 00:20 Аутор: ПР слузба

Министарство здравља, поводом текста објављеног 24.04.2014. године у дневном листу „Дан“, под насловом: „Мамографе не користе у 13 установа“ и података који су изнијети на Скупштинском одбору за рад, здравство и социјалну политику, објављује сљедеће реаговање:

Министарство здравља активно партиципира у раду Скупштинског одбора за здравство и изражавамо жаљење што наш представник није присуствовао и сједници одржаној у сриједу, 23. априла 2014. године, како би уважени посланици добили потпуну информацију о спровођењу дијагностичке процедуре мамографија у црногорским здравственим установама и дало им препоруке које би биле усклађене са прописима из области здравствене заштите.
Наиме, у здравственом систему Црне Горе постоје 32 здравствене установе, али немају и не треба све да посједују мамограф, већ су ови дијагнстички апарати распоређени да задовоље потребе становника подручја одређених општина. Дакле, сви мамографи које посједује црногроски здравствени систем раде, у пуној су функцији и ни на један од њих није пала прашина.
Реформом примарне здравствене заштите посебна пажња поклања се промоцији и превенцији здравља, тако да се већ неколико година спроводи, између осталог, скрининг карцинома дојке код жена старијих од 40 година. У ту сврху мамограф је инсталиран у 14 од укупно 18 домовима здравља, односно нема га једино у Андријевици, Херцег Новом, Колашину и Плаву, али становнице ових општина мамографију могу урадити у територијално најближој здравственој установи. Будући да је почетком реформе болничког сектора и интегрисаног управљања здравственим процесима, обједињена лабораторијска и радиолошка дијагностика, односно сада радиолошки и лабораторијски кабинети припадају болницама, мамографска снимања се више не обављају у домовима здравља Бар, Беране, Цетиње, Котор, Никшић и Пљевља, већ у радиолошким центрима при општим болницама у наведеним градовима. Тренутно су у функцији мамографи у свим болницама и домовима здравља и ни на једном од њих није пала прашина. Једино не ради мамограф у Општој болници Котор, гдје је апарат у квару извјесно вријеме и до сада није поправљен, чиме треба да се позабави менаџмент ове здравствене установе, како би га што прије поново ставили у функцију.
Министарство здравља спроводи финалне припреме за почетак спровођења Националног програма за рано откривање карцинома дојке, након успјешног пилотирања у неколико општина. Подаци о броју урађених мамографских снимања на годишњем нивоу, представљају добру увертиру и полазну основу за имплементацију овог Националног програма, а у ту сврху едуковаћемо и здравствени кадар у референтним центрима региона, како би се што ефикасније и на квалитетан начин борили против карцинома дојке-најчешће малигне болести код жена.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?