Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Најава: Сјутра и прексјутра представљање Другог периодичног извјештаја Црне Горе Комитету против тортуре у Женеви

Објављено: 06.05.2014. 21:08 Аутор: Д. П.

Делегација Црне Горе коју ће предводити генерална директорка за извршење кривичних санкција у Министарству правде Славица Рабреновић учествоваће на 52. засиједању Комитета Уједињених нација против тортуре који се одржава у Женеви 7-8. маја 2014. године а на којем ће бити разматран Други периодични извјештај Црне Горе о имплементацији Конвенције УН против тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни или поступака.

Делегацију Црне Горе, поред представника Министарства правде, чине представници Врховног суда, Министарства вањских послова и европских интеграција, Министарства за људска и мањинска права, Министарства здравља, Вишег државног тужилаштва, Управе полиције, Канцеларије заштитника људских права и слобода и Канцеларије за борбу против трговине људима.

Разматрање извјештаја има форму конструктивног дијалога између чланова Комитета и делегације државе подносиоца извјештаја. Циљ овог дијалога је постизање бољег разумијевања реалног стања у држави,  као и заједничко утврђивање модалитета за унапређење имплементације Конвенције. Првог дана биће презентовани најважнији дјелови извјештаја од стране делегације државе подносиоца углавном кроз говор шефа делегације као и излагање двају извјестилаца, након чега слиједе питања и одговори. Другог дана засиједања слиједи наставак питања и одговора али и интерактивна дискусија између чланова Комитета и делегације државе прегледа. Такође, овај дио засиједања представља прилику да се афирмишу активности које су предузете након датума подношења извјештаја.

 

Конвенција Уједињених нација против тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни или поступака (ЦАТ) представља једну од осам основних конвенција УН из области заштите и промоције људских права и основних слобода. Конвенција је усвојена од стране Генералне скупштине Уједињених нација 10. децембра 1984. године. Значај ове Конвенције огледа се и у чињеници да је 155 држава чланица УН до сада извршило њену ратификацију. Након обнове независности, Црна Гора је извршила сукцесију у односу на ову конвенцију 23. октобра 2006. године.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?