Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Грађанско васпитање и образовање на тренингу о политици ородњавања и заштити од насиља у породици

Објављено: 10.05.2014. 19:09 Аутор: ПР служба

Министарство за људска и мањинска права активно сарађује са домаћим и међународним институцијама на промоцији и заштити људских права. Реализујући наведено, данас је у Заводу за школство, у сарадњи са Заводом и Канцеларијом УНДП-ја у Црној Гори одржан први од два семинара на тему родне равноправности у образовању са посебним освртом на заштиту од насиља у породици за  18 наставника/ца грађанског образовања и васпитања  из неколико општина у Црној Гори.

Министарство за људска и мањинска права односно Одјељење за послове родне равноправности је сврстало тему заштите од насиља над женама и насиља у породици међу приоритетне три теме на  којима је појачало интензитет активности у 2014. години. Осим заштите од насиља над женама и насиља у породици, Министарство у 2014-ој години, активније ради на економском оснаживању жена као и њиховој активнијој улози у јавном и политичком животу.

Тренерица Нада Дробњак увела је полазнике/це семинара у политику ородњавања и представила нормативни и институционални оквир за постизањем родне равноправности у Црној Гори и са међународним документима који третирају ову област. Полазници/це семинара су добили најбоље инпуте како да питање ородњавања уведу у процес образовања кроз свој предмет.

Држава Црна Гора захтјева озбиљан третман и предострожност када је важност људских права и заштита истих у питању. Нарочито наглашава важност заштите дјеце и омладине у тој области.     Образовне институције су прве, које поред породице, дају инпуте дјеци у вези са поштовањем основних људских права. Дјеца се покушавају усмјерити ка нетолеранцији дискриминације, ка поштовању различитости и унапређењу афирмације слободе личности. Младе генерације покушавамо научити  правим вриједностима, препознавању погрешних ствари и искривљених моралних  облика понашања у друштву међу којима налазимо и насиље.

Насиље у породици је озбиљан друштвени проблем. Одрастањем у породици у којој је насиље присутно, дјеца уче бити насилна. Жртве породичног насиља редовно умањују и прикривају присутну појаву насиља из страха да ће им сигурност бити додатно угрожена ако некоме признају истину и зато је од изузетног значаја сензибилизација и способност  стручних особа у образовним институцијама да препознају знакове насиља како би се на ефикасан начин дјеци помогло да превазивађу продичне проблеме и како би се спријечило евентуално даље насиље над њима уколико га је било.

Министар др Суад Нумановић  је у свом обраћању позвао све присутне да буду носиоци промјене по питању свијести о постојању дискриминације и насиља како над женама тако и у породици. Министар је истакао да је превенција насиља наш приоритет и да се многа питања могу ријешити на вријеме, препознавањем потенцијалних проблема прије него се отргну контроли. На овај начин можемо значајно помоћи дјеци, барем на почетку њиховог развојног пута.

Присутнима су се обратили и г-дин Павла Горановић, директор Завода за Школство и г-дин Срђан Ђуровић, предсједник Подручног органа за прекршаје у Подгорици који је говорио о примјени Закона о заштити од насиља у породици.

 

ПР служба

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?