- Влада Црне Горе
Министарство правде Свјетски дан женског предузетништва
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Свјетски дан женског предузетништва
Објављено: 16.05.2014. • 21:00 Аутор: ПР служба
Женско предузетништво има посебан значај у развоју друштва Сваки трећи петак у мјесецу мају представља посебан дан за сваку предузетницу свуда у свијету. Предузетница представља жену која себе освијесћује и ојачава, изграђује, сама доноси своје одлуке, еманципира се и остварује на пословном и личном плану. У великом броју земаља социјална политика тражи излаз из незапослености јачањем управо женског предузетништва.
Међународна конференција ,,Моћ жене“, у организацији НВО ,,Удружење предузетница Црне Горе“, која је данас, у Подгорици, отпочела свој дводневни рад бавиће се темом женског предузетништва. Жене усвајају спремност да рјешавају проблеме, да преузмају иницијативу, исказују иновативност. Започињање приватног бизниса најчешће има економски карактер или потребу за самосталношћу, тежњу за већом зарадом, афирмацијом. Овај процес није само реализација идеје и регистровања бизниса од стране предузетнице, већ је и држава кроз институционални и нормативни оквир подршка предузетницама у смислу стварања повољнијег амбијента и унапређења положаја жена, подршка њиховој стартној позицији и помоћ у реализацији бизниса и остваривању профита. Оно што изостаје је почетни капитал, односно повољни модели финансирања у које на првом мјесту спадају кредити. Жене у малом проценту посједују уштеђевину и сопствену имовину коју би могле заложити као гаранцију за почетни капитал. Позитиван примјер даје општина Херцег Нови гдје су жене, као носиоци власништва над некретнинама процентуално највише заступљене и гдје је највећи проценат уписних хипотека на жене, док општина Рожаје има најмањи проценат. Влада Црне Горе као подстицајну мјеру одобрава кредите са 3% каматом за жене које самостално започињу бизнис у односу на мушкарце који по истом програму реализују кредите од 4% камате. Такође је у току израда Стратегије женског предузетништва, стратешког документа који ће унаприједити економске предуслове за започињање сопственог бизниса.
Министар др Суад Нумановић је на отварању конференције у свом обраћању констатовао да баријере приликом започињања бизниса и током пословања нису уско везане за женски род. Оцјенио је да је, усљед економске кризе и недовољног почетног капитала, непосједовања имовине, у насој земљи, која није усамљена по овом питању, тешко покренути посао и да то подједнако погађа и мушкарце и жене. Ангажованост већег броја људи за рад на терену је врло важна у циљу покретања локалних заједница. Посебно је битно истаћи значај овог питања у руралним подручјима кроз позитивне примјере и на тај начин мотивисати жене да се економски осамостаљују. Министар је истакао и улогу невладиних организација у сарадњи са којима се ради стварању повољнијих услова за квалитетнији развој женског предузетништва чиме обезбјеђујемо мјесто у економији јединственог тржишта европских земаља.
ПР служба Министарства за људска и мањинска права
Тагови
Везани чланци:
ЖЕНЕ И МУШКАРЦИ У ЦРНОЈ ГОРИ 19.01.2015.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?