- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Излагање помоћника директора Управе полиције МУП-а...
Излагање помоћника директора Управе полиције МУП-а, Николе Јањушевића, на прес конференцији поводом почетка кампање „Кад пијем, не возим“
Поштовани представници медија,
Управа полиције Министарства унутрашњих послова, тачније Сектор полиције опште надлежности којим руководим, данас отпочиње са реализацијом кампање из области безбједности саобраћаја “Кад пијем, не возим”.
Кампања, која ће трајати мјесец дана, дакле до 17. јуна 2014. године, се спроводи на територији цијеле Црне Горе ради подизања свијести грађана, првенствено возача, о важности поштовања саобраћајних прописа.
Циљ кампање је превентивно дјеловање на негативне посљедице које кршење законских одредби из ове области, које се односе на управљање возилом под утицајем алкохола, може проузроковати.
Ово из разлога што возачи који управљају возилом под утицајем алкохола тиме угрожавају себе, своје сапутнике, пјешаке и друге учеснике у саобраћају јер у таквом стању постају некритични, самоувјерени и лакомислени; прецјењују своје способности а потцјењују опасност. Такви возачи неријетко возе пребрзо, непрописно претичу, теже распознају црвену и зелену боју и праве остале најтеже саобраћајне прекраје.
Иако је стање безбједности саобраћаја на путевима из године у годину све боље, на што указују сви статистички показатељи, посебно смањење броја смртно страдалих лица, као и повријеђених лица и укупан број саобраћајних незгода, евидентно је да прекршаји који се односе на управљање возилом под утицајем алкохола заузимају знатан проценат у укупно почињеним прекршајима из ове области.
Наведено најбоље илуструју статистички подаци у посљедње четири године, од 2010. до 2013. године, који показују да је знатан број возача затечен у вожњи под утицајем алкохола.
Тако је у 2010. години у овом прекршају нађено 5.415 возача. Сљедеће године, 2011, тај број износи 7.541. Током 2012. године број возача затечених у вожњи под утицајем алкохола је 8.455. У 2013. години тај број је 8.850 – што је за 3.435 или 38,8 одсто више возача него четири године раније.
Од укупног броја који је 2013. године затечен у овом прекршају – 8.850, са концентрацијом алкохола у организму од 0,3 до 0,5 промила затечено је 1.976 лица, док је са концентрацијом од 0,5 промила и већој затечено 6.874 лица. Од тога је, по члану 296 ЗОБС-а, слободе лишено 3.707 лица.
Да бисмо указали на важност поштовања прописа и вожње у тријезном стању, током кампање ћемо спровести низ активности намијењених возачима, а посебно млађој популацији.
Осим ТВ спота, који је Управа полиције израдила у сарадњи са Пиваром Требјеса и Факултетом визуелних умјетности у Подгорици, а који ће емитовати ТВ станице са националном фреквенцијом, саобраћајни полицајци ће током редовних активности, као и активности за вријеме викенда, возачима дијелити брошуре у којима је, уз корисне савјете, детаљно описано како алкохол дјелује на возаче, како тече процес разградње алкохола у организму и које казне прописује Закон о безбједности саобраћаја на путевима за почињене прекршаје из ове области.
Управа полиције ће, између осталог, заједно са Пиваром Требјеса, са којом сарађујемо од 2009. године, поново организовати акцију „Пијане наочаре“ – посебан концепт у којем ће грађани моћи да се упознају са лошим утицајем алкохола на прецизност покрета, захваљући наочарима којима се симулира присуство алкохола у организму.
Желим да нагласим да, иако ће се ова кампања спроводити наредних мјесец дана, Управа полиције у континуитету споводи превентивне акције из области безбједности саобраћаја, које се не односе само на превенцију конзумирања алкохола од стране возача у већој мјери од дозвољене, већ и на пјешаке, лица која управљају мотоциклима итд.
Поента свих активности и уопштено напора које полицијски службеници улажу на овом плану није изрицање казни и уручивање прекршајних налога, већ смањење броја прекршаја из области саобраћаја на путевима који могу имати и трагичне посљедице.
Стога користим прилику да упутим апел возачима, посебно млађој популацији, да поштују законске прописе – не само оне који се односе на конзумирање алкохола, већ и друге прописе из области безбједности саобраћаја. Посебно је важно да запамте да је процес разградње алкохола у организму изузетно спор, те да износи 0,1 промила алкохола по сату. То значи да је за избацивање већег дијела алкохола из организма, након обилнијег конзумирања алкохола, потребно 24 часа, а да у тим случајевима треба да прође и до 48 сати да би се алкохол у потпуности разградио.
Искористићу ову прилику да се, поред Пиваре Требјеса и Факултета визуелних умјетности, захвалим Агенцији за електронске медије, која је подржала нашу кампању, као и сљедећим медијским кућама: НД Вијести, Дан, Побједа, Дневне новине, Телевизија Црне Горе, Пинк М, ТВ Вијести, Атлас ТВ, Прва ТВ, ТВ Монтена и ТВ 777, који су пријатељи Управи полиције у спровођењу ове активности.
Захваљујем вам на подршци и интересовању.
Брошуру кампање можете преузети овдје: брошура кад пијем не возим.пдф
ТВ спот кампање можете преузети овдје: