Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписани уговори о бесповратној подршци са 21 корисником МИДАС-а

MPRR     MPRR
 
  
  
  
  

Видео: Изјава пољопривредног произвођача Мира Стијеповића након потписивања уговора за МИДАС грант

Пољопривредни произвођачи, њих 21, из девет црногорских општина потписали су данас уговоре о бесповратној подршци, у оквиру ИВ МИДАС позива, за пројекте укупне инвестиције у пољопривреду у износу од 650.000 еура.

Министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић, приликом свечаног потписивања уговора у Подгорици, честитао је пољопривредним произвођачима на учешћу у пројекту, а истовремено и заједничкој борби, како је рекао, „рада против нерада“. „Важније од броја уговора је то што постижемо све боље резултате у пољопривреди. Повећавају се површине под засадима, број стоке, механизација, производња, запосленост у пољопривреди, а полако и извоз. То је охрабрење за даљи рад, а највећу улогу имате ви пољопривредни произвођачи, јер се у Црној Гори још води велика борба између оних који хоће да раде и оних који би да сједе, а добијају новац. Захваљујем вам се што учествујете у тој борби“, поручио је министар Ивановић најновијим потписницима МИДАС уговора.

Међу пољопривредним произвођачима који су данас потписали уговоре о гранту, 6 су из Бијелог Поља, 4 из Берана, 2 из Никшића, 2 из Даниловграда, 2 из Пљеваља, 2 са Жабљака, затим 1 са Цетиња, 1 из Бара и 1 из Колашина.

Министар Ивановић је оцијенио да се потписивањем ових уговора наставља пракса повећавања броја пољопривредних произвођача који учествују у пројекту. „У 2013. смо потписали 244 уговора и са данашњим имамо активних 266, са вриједношћу подршке од 3,7 милиона еура, а дупло већој вриједности инвестиција. Од тога су 32 већ завршене и апликантима је у посљедњих пар мјесеци исплаћено 320.000 еура подршке, рекао је Ивановић, додајући да је кроз сва четири досадашња јавна позива успјешно завршено 414 инвестиција, кроз које је подржано више од 7 милиона еура улагања у примарну пољопривредну производњу.

Подршка у наредном периоду кретаће се више ка преради, па је министар Ивановић савјетовао произвођаче да искористе средства подршке која ће бити на располагању кроз наредне јавне позиве, како би унаприједили производњу, подигли стандарде и били спремнији за коришћење ИПАРД подршке, од 1. јануара 2016. године. Он је подсјетио произвођаче да су представници Министарства, током разговора у Бриселу, успјели да повећају износ средстава који је предвиђен за пољопривреду до 2020. и који сада износи 53 милиона еура, умјесто почетних 24 милиона еура. „Од тога ће кроз ИПАРД бити на располагању 39 милиона еура, а до 2020. године, кроз разне облике подршке, црногорска пољопривреда имаће на располагању око 100 милиона еура. То је добра вијест. Мислим да, зато, треба више да се посветимо раду, стварању и креирању богатства, корак по корак, јер то можемо постићи“, рекао је министар Ивановић.

MPRRГоворећи о будућим изазовима за црногорски сектор пољопривреде, министар Ивановић је савјетовао пороизвођачима да сарађују на пројекту успостављања Регистра пољопривредних газдинстава, као основе за будуће врсте подршке и из агробуџета и европских фондова. „Министарство је покренуло поступак регистрације газдинстава јер нам је потребно да знамо ко шта ради, чиме се бави и шта производи. Не можемо имати ваљану политику нити коме и како да помогнемо, ако немамо реалне податке. Зато вас позивам да када почнемо реализацију овог пројекта, крајем љета почетком јесени, да будемо крајње отворени једни према другима, јер ћемо на бази тога креирати будуће мјере за агробуџет за 2015. Упис у регистар биће бесплатан и без рока, али не неограничено, јер ће моментом чланства бити обавезно за остваривање права из буџета ЕУ“, појаснио је министар Ивановић.

Помоћник министра и директор Директората за ИПАРД плаћања, Благота Радуловић рекао је да се у Министарству напорно радило током претходних 15 мјесеци, како би се створиле институционалне претпоставке за повлачење средстава ЕУ, у првом реду ИПАРД средстава. „Очекујемо брзо акредитацију Директората и отварање врата фондовима ЕУ. Тада ће МПРР бити у могућности да дистрибуира новац произвођачима, а сада је битно да примарну производњу доведемо на ниво да се касније можемо озбиљније бавити прерадом, што ће омогућити и већи ниво економске исплативности за наше произвођаче“, рекао је Радуловић.

Представник МИДАС канцеларије Милош Штурановић саопштио је да је Министарство данас објавило и В МИДАС позив, у сарадњи са СБ, кроз који ће пољопривредницима за реализовање пројеката из области агроеколошких мјера(управљање стајским ђубривом) бити на располагању 500.000 еура, из Глобалног еколошког фонда. Он је истако да је кроз претходне позиве, финансиране путем овог Фонда(ИИ и ИИИ МИДАС) подржано 134 апликације, што значи да су црногорски пољопривредни произвођачи свјесни важности очувања животне средине приликом производње, а што ће бити посебно важно код аплицирања за европске фондове.

Министарство пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?