- Влада Црне Горе
Министарство правде Отворен дан женског предузетништва
Отворен дан женског предузетништва
Једнодневни скуп,,Отворени дан женског предузетништва“ организован је у оквиру Програма за родну равноправност ИПА 2010, који заједнички спроводе Министарство за људска и мањинска права и Канцеларија УНДП у Црној Гори, уз финансијску подршку Делегације ЕУ, а у сарадњи са Привредном комором Црне Горе, Удружењем послодаваца и Монтенегро бизнис алијансом. Циљ скупа био је остваривање директног контакта између представника/ца пословног сектора са женама које тек започињу или су започеле сопствени бизнис, како би се омогућило склапање договора о сарадњи, умрежавање и могуће финансирање за реализацију 55 бизнис планова жена из 4 црногорске општине – Цетиње, Колашин, Мојковац и Пљевља у којима се наведени програм успјешно реализује у протекле три године.
За започињање сопственог бизниса потребан је невелик почетни капитал у вриједности од 500 до 5.000 еура, оцијењено је на данашњој конференцији од стране свих учесника. Женски економски потенцијал треба оснажити што прије и што боље јер жене започињу бизнис који представља бољитак цијелом домаћинству. Просперитет, како економски, тако и друштвени, ће бити евидентан уколико се женама омогући да развију свој потенцијал. На тај начин држава рјешава уједно и питање незапослености.
Жене су заступљене у бизнису у проценту од свега 9,6%. Оне у старту имају проблем са отежавајућим приступом економским ресурсима, обезбијеђивањем гаранција за враћање кредита, првенствено јер мали број њих посједује имовину на своје име, што у многоме отежава њихову одлуку да покрену бизнис самоиницијативно. Женама је потребна константна мотивација и охрабрење и врло је значајно да се поради на промјени мотива за покретање сопственог бизниса јер, тренутно, нужда представља један од основних мотива за улазак у бизнис, што није оптимистично. Стална мотивација и подстицај су врло битни јер предузетништво посматрамо као подстицај за напредак, за иновације, за самосталност. За жене, предузетништво представља остваривање њихове индивидуалности на пословном као и личном плану. Жена која је ојачала економски свој положај, независнија је у доношењу одлука, у стању је да се стара о себи, као и о својој породици.
Министарство за људска и мањинска права – Одјељење за послове родне равноправности кроз свој развојни стратешки документ План активности за постизање родне равноправности 2013-2017. године, ради континуирано на унапређењу улоге жене у свим сегментима друштва, прије свега кад је у питању социо-економски положај жена. Као носиоци активности мјера из поменутог стратешког документа ресорна министарства, су у обавези да остварују између осталог и мјере које се тичу економског снажења жена у смислу омогућавања позитивних афирмативних акција које би даље мотивисале жене да се баве или започињу сопствени бизнис. Овај стратешки документ предвиђа активности ресорних министарстава у циљу изналажења рјешења за увођење одређених бенефиција за самозапослене жене, жене предузетнице и жене запослене у пољопривреди, затим активности везане за спроводођење програма обука и семинара за жене које отпочињу приватни бизнис или су власнице МСП, уз посебне обуке за жене из теже запошљивих категорије, за организовање сајма женског предузетништва, подстицање диверсификације руралних економија.
Представљени су модели предузетништва у четири поменуте општине и презентован је Портал женског предузетништва који је осмислио и реализовао НВО СИТ у сарадњи са НВО Бизнис Старт-уп из Бара. Портал ће омогућити одрживост пројекта, учиниће да оснаживање жена и њихових бизниса буде видљивије стејкхолдерима и тржишту, а једнако ће омогућити повезивање женских бизниса са циљним тржиштем, а самим тим и продају производа онлине.
Министар др Суад Нумановић је као примјер позитивне афирмативне мјере истакао започете активности на изради Стратегије женског предузетништва која треба да допринесе бољем разумијевању женског предузетништва као људског права и важног извора стварања нове вриједности и очекивање да ће та Стратегија даље утицати на стварање повољног пословног амбијента за укључивање жена у предузетништво што би подразумијевало отварање нових радних мјеста и бржи развој сектора малих и средњих предузећа.
Министар је нагласио да држава Црна Гора доказује свој значај на економском тржишту европских земаља. Такође је искористио прилику да позовер све привредне субјекте, државне институције, локалне самоуправе, НВО да на се укључе и сами дају своје предлоге и подршку у циљу изналажења најбољих начина да се помогне женама које себе виде дијелом овог програма.
ПР служба