Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Црна Гора успјешно спроводи активности на пројекту ИПА ЦАПС 2

Објављено: 06.06.2014. 22:32 Аутор: МПРР

У Црној Гори се успјешно спроводе планиране активности Пројекта ИПА ЦАПС 2 “Јачање центара за производњу аквакултуре и надзор безбједности у прекограничним земљама Јадрана”.

Пет земаља са излазом на Јадранско море- Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска и Италија су кориснице пројекта. Институције корисници из Црне Горе су Министарство пољопривреде и руралног развоја- Ветеринарска управа и Центар за екотоксиколошка испитивања Црне Горе. Пројекат је кофинансиран од стране Европске уније, кроз Програм ИПА Адриатик прекограничне сарадње 2007-2013 (ИПА Адриатиц Цросс Бордер Цооператион Программе 2007-2013). Вриједност пројекта за корисника Министарство пољопривреде и руралног развоја- Ветеринарску управу је 123.944,40 еура са 15% националног учешћа, т.ј. 18.591,66 еура.

Циљ активности дефинисаних пројектом је унапрјеђење система надзора безбједности шкољки прије стављања на тржиште, како у регистрованим узгајалиштима у Бококоторском заливу тако и шкољки у слободним стаништима.

Предуслов за безбједну производњу шкољки је чиста морска вода. Како до сада нијесу вршена испитивања морске воде на параметре на основу којих се процјењује да ли је вода одговарајућег квалитета за насађивање и узгој шкољки и да ова област није у потпуности усаглашена са ЕУ стандардима , препозната је важност спровођења прелиминарних испитивања вода у подручјима у којима се налазе узгајалишта.

По први пут у Црној Гори извршена је идентификација свих мјеста на којима се узгајају шкољке врста дагње и остриге и успостављен регистар узгајалишта који води Ветеринарска управа (укупно 16 узгајалишта)

Такође су по први пут одређене координате за свако узгајалиште и иста су разврстана у 6 производних зона. Извршена је и прелиминарна анализа ризика и процјена потенцијалних загађивача мора на основу чега су одређене тачке за узимање узорака шкољки и лабораторијско испитивање у складу са ЕУ захтјевима, ради утврђивања:

1. укупног броја Е. цоли у месу шкољки
2. присуство других патогених микроорганизама у месу шкољки у складу са националним прописима о безбједности хране (салмонелла)
3. присуство биотоксина:
- који изазива парализу, паралитички отров шкољки (Паралитyиц Схеллфисх Поисон - ПСП)
- који изазива губитак памћења, амнезијски отров шкољки (Амнесиц Схеллфисх Поисон- АСП)

- окадаинску киселину, динофизистоксине и пектенотоксине заједно и јесотоксине.

Ветеринарска управа је припремила и нацрт План мониторинга шкољки који садржи: опис производних подручја, број и врсту узорака, динамику узорковања, упутство за узорковање и др. Планирано је да спровођење Плана тј. узорковање и испитивање отпочне у септембру 2014.године и мјесечно се врши током наредних 12 мјесеци.

Након добијања резултата испитивања током једногодишњег праћења наведених параметара створиће се услови за унапрјеђење нивоа безбједности производње И стављања на трђиште шкољки као хране ђивотињског поријекла врло заступљене у исхтрани у овом подручју.

Класификацију производних области за сакупљање живих шкољки и осталих мекушаца и издавање одобрења од стране Министарства.

Производне области се на основу нивоа фекалног загађења (укупног броја Е. цоли у месу шкољки) разврставају се у једну од следеће три категорије.

- област класе А, из које се могу прикупљати живе шкољке и остали мекушци директно за људску употребу и морају да задовоље прописане здравствене стандарде;
- област класе Б, из које се могу прикупљати живе шкољке и остали мекушци за доставу на тржиште и људску употребу тек након обраде у објекту за природно пречишћавање (центар за пурификацију);
- област класе Ц из које се могу прикупљати живе шкољке и остали мекушци за доставу на тржиште тек по дуготрајном преполагању како би задовољиле здравствене стандарде наведене ставом 3

Важно је напоменути, да ће се активности са пројекта спроводити истовремено у свим земљама корисницама а да ће подаци о испитивањима , класификацији области и други подаци од значаја бити повезани у Географски информациони систем преко ГИС апликације, што ће са аспекта процјене ризика бити веома користан инструмент у креирању даљих мјера за унапрјеђење безбједности ових производа.

Представници Ветеринарске управе су присуствовали трећем састанку Управног одбора Пројекта ИПА ЦАПС 2 који је одржан 27 и 28. маја у Тераму, Италија.

Поред извјештаја о досадашњим активностима пројекта, једна од главних тема трећег по реду састанка Управног одбора је било представљање нацрта националних планова надзора, као и дискусија о осталим планираним активностима. Одржана је и радионица на тему “Безбједност и надзор у сектору аквакултуре” на којој су. представници надлежних институција у Италији презентовали свој систем, легислативу ЕУ из ове области, утицај животне средине на аквакултуру, контамиенте у шкољкама и др. Подстакнута је размјена знања и искустава и даља сарадња међу партнерима и релевантним учесницима на пољу производње и безбједности производа аквакултуре између приобалних земаља.

Више информација о Пројекту ИПА ЦАПС2 може се наћи на сајту хттп://www.цапс2.еу/јоомла/

MPRR MPRR MPRR

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?