Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Правни статус основ за остваривање права

Објављено: 10.06.2014. 01:21 Аутор: мрсс
Министар рада и социјалног старања мр Предраг Бошковић, са сарадницима, разговарао је данас са Мартом Гарсиа Фидалго савјетницом за координацију политике везане за питања Рома из Директората за проширење Европске комисије која борави у званичној посјети Црној Гори.

Главне теме састанка односиле су се на рјешавање статуса ромске популације у Црној Гори, као и питања везана за образовање, социјалну и здравствену заститу, запошљавање и рјешавање стамбених питања.
 
Министар Бошковић је презентовао активности које Влада Црне Горе спроводи у процесу социјализације и инетграције расељених особа, са акцентом на ромску популацију, истичући да је Црна Гора донијела низ стратешких докумената који су дали позитивне резултате у области образовања, здравствене заштите и запошљавања, али да се још мора радити на рјешавању њиховог правног статуса. 

Црна Гора је већ четири пута продужавала рок за рјешавање статуса интерно расељених особа и пореде тога њих око 30%, од којих је највећи број представника Рома, није поднио захтјев како би ријешили своје положај. Нерегулисањем статуса до 31. децембра 2014. године ова популација ће изгубити све бенефите које добија од државе Црне Горе, а који се односе на образовање, здравству и социјалну политику и политику становања, додао је Бошковић. 

Образовања Рома и Египћана (РЕ) је важан сегнмент у процесу њихове социјализације и интеграције, али и предуслов за заснивање радног односа и можемо се похвалити успјехом који смо направили упретходном периоду у овим областима, додао је Бошковић. 


Црна Гора кроз Пројекат Регионалног стамбеног програма ријешиће стамбено питање за 6.063 особа, тачније 1.177 домаћинстава, која спадају у најрањивије категорије расељених, а на Кампу Коник на којем живе припадници РЕ популације градиће се 120 стамбених јединица. 

Активности Владе усмјерене су на интезивирање билатералне сарадње са земљама поријекла и директне комуникације са расељеним и интерно расељеним особама на терену, нарочито са Владом Косова, одакле је тренутно највећи број расељених особа смјештено у Кампу Коник, истакао је Бошковић. 

У 2013. години 14 породица са 74 члана су се вратиле у земљу поријекла, од којих се највећи број њих вратио у Републику Косово. До сада су 103 породице изразиле жељу да се врате у земљу портијкла и тренутно се ради на реализацији њихових захтјева. За 46 породица са Кампа Коник ИИ је одобрен повратак у Републику Косово са безбједоносног сапекта. 

Госпођа Гарсиа Фидалго оцијенила је да је Црна Гора по питању РЕ популације направила озбиљне помаке, о чему говоре подаци и информације које је добила од министра Бошковића, истичући да је рјешавање статуса РЕ популације јако вазно за њих како би моглил остварити права као и грађани Црне Горе. Она је додала да ће Европска комисија наставити да пружа подршку политици коју Црна Гора води у овој области и кроз ИПА пројекте. 


ПР служба Министарства рада и социјалног старања

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?