Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Представници Министарства говорили о заштити производа на сесији Националне конвенције о европским интеграцијама Црне Горе

Објављено: 11.06.2014. 02:59 Аутор: МПРР

Црногорски пољопривредно – прехрамбени производи имају шансу да постану конкуретни и након уласка земље у Европску унију, уколико се специфичности тих производа валоризују кроз заштиту ознакама, оцијењено је данас на сесији радне групе посвећене области пољопривреде у оквиру пројекта Национална конвенција о европским интеграцијама Црне Горе 2013-2014.

Помоћница министра за пољопривреду и рибарство Данијела Столица истакла је да је политика квалитета, која се односи на просец сертификације и означавања производа, значајна у процесу преговора са ЕУ, те да Црна Гора на вријеме треба да почне са процедурама заштите производа. Она је додала да би такви производи најбољу прилику за пласман имали кроз туристичку привреду.

Столица је подсјетила да Црна Гора има законски регулисан систем заштите ознакама поријекла, географским ознакама и ознакама гарантовано традиционалних специјалитета, да је недавно урађен и правилник у тој области, али и да Министарство интензивно ради на едукацији пољопривредних произвођача кроз информативне кампање и радионице.

Препорука произвођачима је, како је рекла, да се удружују јер је то једини начин да заштите производ који производе. „Ово је веома компликован процес и морају се, осим Министарства, укључити и научне институције, како би се и на стручном нивоу помогло произвођачима да докажу специфичност одређених производа“, казала је, између осталог, Столица.

Да је процес заштите производа напоран и дуготрајан, али исплатив потврдила је гошћа скупа из Хрватске, експерт Едита Волар Пантић, која је казала да су у тој земљи надлежни јако пуно радили на едукацији произвођача, указивању на разлоге за заштиту аутохтоних производа и бенефите по произвођаче, али и саму земљу. Пантић је казала да је заједнички напоран рад произвођача и институција довео до успјеха у тој области и значајног броја заштићених производа у Хрватској.

На скупу, који је организовала организација Европски покрет Црне Горе, говорила је и директор развоја у комапнији Плантаже Весна Мараш која је истакла важност очувања генетичких потенцијала у области виноградарства у перспективи преговора са ЕУ. Савјетник за шеме квалитета у Министарству Мериса Чекић представила је детаљније важност означавања пољопривредних и прехрамбених производа, са аспекта лакшег пласмана тих производа, постизања боље цијене и већих прихода, сигурности потрошача у поријекло и састав производа, али и могућности за бржи рурални развој.

Неке од препорука овог скупа управо су биле наставак едукације пољопривредних произвођача и подстицање на њихово удруживање, као даље јачање институција које су укључене у систем ове политике квалитета.

 

 ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?