Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Данас се обиљежава Свјетски дан борбе против дјечијег рада

Објављено: 12.06.2014. 17:15 Аутор: мрсс
Свјетски дан борбе против дјечијег рада обиљежен је први пут 2002. године у организацији Међународне организације рада с циљем подизања свијести и покретања акција у свијету против дјечијег рада и запошљавања дјеце, тражећи подршку појединих влада, социјалних партнера, цивилног друштва и медија у кампањи против сваког облика израбљивања дјеце. 

Дјечији рад се сматра радом који ускраћује дјетету право на дјетињство, достојанство и који је опасан за његов психицки и физицки развој. Најчешће је то рад због којег је дјетету онемогућено школовање или је принуђено да напусти школу. 

У најтежим облицима дјечији рад одваја дијете од његове породице, излаже га опасним и ризичним условима рада и то често у врло раном узрасту. Ризичан рад је онај који угрозава моралну, менталну или физичку добробит дјетета било због своје природе, било због услова у којима се обавља.

Медјународна организација рада (МОР) креирала је највећи свјетски програм за борбу против дјечијег рада, а то је Медјународни програм за елиминацију дјечијег рада (ИПЕЦ).

Подршка ИПЕЦ је заснована на мултисекторској стратегији која укључује утврђивање природе и димензије проблема дјечијег рада, пружање помоћи у развијању националних политика, развијање свијести у заједници и на радном мјесту о проблему дјечијег рада, промоцију, развој и примјену законодавства које штити дјецу од опасних и ризичних послова, интегрисање питања дјечијег рада у социјалне и економске развојне политике, програме и буџете.

Ове године Свјетски дан борбе против дјечијег рада је усмјерен на социјалну заштиту која ће држати дјецу даље од рада постављајући за приоритет активности на унапријеђењу и ширењу социјалне заштите, успостављање националних система социјалне сигурности који су усмјерени на рјешавање проблема и потреба дјеце, а који помажу у борби против дјечијег рада, као и социјалну заститу која се посебно бави рањивим групама дјеце. 

Сва дјеца имају право на дјетињство, право да расту у породичном окружењу, да се играју, иду у школу и да одрасту када је право вријеме за то. Према подацима међународних организација 168 милиона дјеце се налази у неком од облика радног односа, 85 милиона ради на опасним пословима, а 59% ради у пољопривреди, што указује да је дјечији рад глобални проблем.

Црна Гора је потврдила МОР Конвенцију о најгорим облицима дјечијег рада и Конвенцију о минималним годинама за запосљавање, као и Конвенцију УН о правима дјетета и на тај начин увела у свој правни систем и праксу кључне медјународне инструменте када су у питању права и заштита дјеце.

Важну улогу у борби против дјечијег рада има Инспекција рада која идентификује дјецу која се налазе на раду и утврђује ризике којима су изложени, а такодје информише о ризичним и опасним пословима како послодавце тако и саме раднике.

Према подацима Управе за инспекцијске послове у Црној Гори није забиљежен случај дјечијег рада. 


ПР служба Министарства рада и социјалног старања 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?