Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора предала Босни и Херцеговини предсједавање Декадом инклузије Рома 2005-2015.

Објављено: 19.06.2014. 20:05 Аутор: Министарство за људска и мањинска права

MMP

Министар за људска и мањинска др Суад Нумановић у име Владе Црне Горе званично је предао предсједавање Декадом инклузије Рома 2005-2015. године министру за људска права и избјеглице у Влади Републике Босне и Херцеговине. Свечано отварање састанка Надзорног комитета Декаде инклузије Рома 2005-2015. године, одржано је данас у 9 часова, у сали Лесендро хотела Рамада. Након примопредаје предсједавања Декадом представница Републике Босне и Херцеговине Салиха Ђудерија је изложила план њиховог предсједавања.

На плану интеграције ромске заједнице у друштво, држава је кроз своје предсједавање, нарочито интензивирала свој рад у областима легализовања правног статуса, образовања, здравствене и социјалне заштите, запошљавања и становања.

Правни статус обезбијеђује бесплатну здравствену заштиту, осигурава социјалну заштиту, отвара пут образовању, које води повећању стопе запослености, и тим путем можемо добити снажнију слику ромске заједнице у економском смислу. Као подсјетник реалног стања стоји екстремно сиромаштво које је највећа препрека интеграцији ромске заједнице. У предстојећем периоду, Црна Гора ће интензивирати своје напоре конкретније у тој области.

Министар др Суад Нумановић је исказао увјерење да кроз информационе кампање које би широј јавности пласирале систем једнаких могућности за све који приступају тржишту рада, наглашавањем значаја редовних буџетских средстава за започињање самосталних послова, уз помоћ два иновирана занимања у виду организатора социјалне инклузије и сарадника у социјалној инклузији која ће подстаћи запошљавање ромске популације и да омогућити им квалитетнији приступ институцијама система, можемо направити помаке у процесу интегрисања ромске популације. Нова ће занимања помоћи да се лакше превазилазе баријере у приступу припадника ромске заједнице, у виду неписмености, недовољне информисаности, слабог познавања службеног језика и омогућити запошљавање припадника ове популације који имају одређене квалификације. Радионице за учење службеног језика ће значајно олакшати и побољшати квалитет њиховог образовања.До краја године вјерујемо да ће сва лица која немају регулисан свој правни статус, аплицирати уколико желе да остану у нашој земљи. Стамбено питање регулисаће се кроз Регионални пројекат изградње стамбених јединица на Кампу Коник и у Никшићу и наравно, кроз Закон о социјалном становању.

Министар за људска права и избјеглице у Влади Босне и Херцеговине Дамир Љубић изјавио је у свом обраћању да Босна и Херцеговина има много активности на локалном нивоу, општине издвајају средства за рјешавање проблема Рома, удружују средства са буџетским средствима на нивоу државе како би дошли до бољих резултата. Планови које је изнио су везани за што више активности које ће бити усмјерене на локални ниво, као и на општинске власти да ураде локалне акционе планове.

,,Министарство за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине посвећено је, користећи све домаће и међународне инструменте, унапређењу људских права свих својих грађана, а нарочито Рома који су најбројнија мањинска национална заједница“, изјавио је министар Љубић.

Оба министра сагласна су да је заједнички регионални приступ неопходан за успјешност интеграције Рома и да нити једна земља не може парцијално приступати рјешавању овог проблема.

Приликом предаје акта о преносу предсједавања Декадом, министар др Суад Нумановић је пожелео успјешну годину предсједавања Републици Босни и Херцеговини и даље унапређивање удружених политика земаља чланица Декаде у процесу побољшања положаја ромске заједнице.

ПР служба

Видео: Изјава министра за људска и мањинска права др Суада Нумановића


Видео: Изјава министра за људска права и избјеглице у Влади БИХ Дамира Љубића


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?