Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министар Ивановић учествовао на састанку Заједничког консултативног одбора цивилног друштва ЕУ – Црна Гора, на коме се дискутовало у напретку Црне Горе у ЕУ

Објављено: 25.06.2014. 01:27 Аутор: МПРР

MPRRПредставници ЕУ поновили су задовољство напретком који је постигнут у области пољопривреде и руралног развоја и најавили да ће у наредном периоду фокус сарадње са Министарством пољопривреде бити на јачању капацитета институција и самих пољопривредних произвођача, како би што боље искористили средства претприступних фондова. Ово је данас рекао представник Делегације ЕУ у Подгорици Андре Лис након одржаног четвртог састанка Заједничког консултативног одбора цивилног друштва ЕУ - Црна Гора (ЗКО), на коме се разговарало, између осталог, о изазовима у секторима пољопривреде и руралног развоја

На састанку је учествовао и министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић са сарадницима. ЗКО омогућава организацијама цивилног друштва обије стране да прате напредак Црне Горе у ЕУ, да усвоје препоруке и има кључну улогу у покретању дебате међу припадницима опште јавности у разним секторима и ширењу информација о ЕУ. Стога су на данашњем састанку учествовали чланови социјалног савјета у Црној Гори и цивилног сектора, који су коментарисали напредак Црне Горе и у области пољопривреде, представљен у посљедњем извјештају ЕК.

Господин Лис је појаснио да је конференција дио процеса приступања Црне Горе у ЕУ, те да је његова сврха да социјални партнери и грађанско друштво у Црној Гори буду потпуно укључени у те процесе. „Указали смо на потребу даље укључености цивилног друштва у доношење политика и њихову примјену. Једна од тема била је пољопривреда. Ми смо веома задовољни оствареним напретком у овој области. Са представницима Министарства разговарали смо о активностима за период 2014-15, везано за инвестиције у износу од 10 милиона еура, у пољопривредна газдинства и прерађивачку индустрију. Ово ће нам помоћи да припремимо ИПАРД програм за 2014-20 и фондове којима ће се истовремено помоћи изградња капцитета Министарства, а са друге стране омогућити пољопривредним произвођачима да извуку највећу могућу корист“, рекао је Лис.

Коментаришући ставове изнешене током дискусије, претежно чланова Уније послодаваца, министар Ивановић је рекао да су се чула различита мишљења, нека која су више десетина пута поновљена од истих пољопривредних произвођача. „Жао ми је што данас нијесу били позвани и они пољопривредни произвођачи за које се усуђујем рећи да су у већини, а који би могли представити своја искуства у протеклих годину и по дана. Њихово присуство свакако би помогло квалитету дискусије. И мада је повод за данашњу дискусију Извјештај о напретку Црне Горе, морамо размишљати и о динамици. Јер Извјештај је објављен у октобру 2013 на основу податка прикупљених до јуна 2013. Дакле, данас трошимо вријеме дискутујући о нечему што се збило прије више од годину дана, а не током последњих годину дана. Но, у сваком случају, ово је била лијепа прилика да представим гдје се тренутно налазимо у припремама за преговоре у поглављима за која сам сигуран да ће трајати готово подједнако дуго као и за поглавља 23. ни 24. То потврђују искуства бројних земаља сада чланица ЕУ. Преговарати пољопривреду је веома комплексан посао. Сигурно да о појединим питањима немамо могућност преговарања, јер су у питању стандарди које треба да усвојимо ако желимо да своје производе продајемо на тржишту ЕУ. Али, постоје и области гдје очекујем да ћемо водити интензивне преговоре како би сачували за нас стратешки важне сегменте пољопривреде“, рекао је министар Ивановић.

Он је поручио да Министарству на том путу требају партнери, а не критизери. „Потребно нам је много више личне одговорности, почев од изговорених ријечи, па до дјела. Нама у Министарству су потребни партнери, а не критизери. Цитираћу Ајншатјна који је рекао да су само двије ствари бесконачкне: свемир и глупост. Мада за свемир није био сигуран. Ако ћемо преговоре претворити у демистификацију глупости, онда ће они трајати дуго. Ако хоћемо да се фокусирамо на сратешке интересе, онда имамо шансе. За тако нешто потребни су нам партнери“, рекао је Министар.

Као примјер доброг партнерства, министар Ивановић је навео чињеницу да Министарство приводи крају израду ИПАРД програма који ће бити послат ЕК годину и по дана прије почетка имплементације предвиђене за 2016. „Мислим да је то добар примјер како ми доживљавамо наше партнере. Сви заједно имамо довољно времена да се припремимо за примјену овог програма“, рекао је министар Ивановић, који се захвалио ЕК и Свјетској банци на подршци у износу од 10 милиона еура.

Истичући да је у пољопривреди направљено неколико крупних корака на дугом путу, Министар је  пољопривредним произвођачима у Црној Гори дао сугестију: "Мораћемо много више да радимо. Они који не виде будућност у пољопривреди, боље да одустану што прије, а они који је види нека се наоружају знањем, исукуством других и стрпљењем, јер се проблеми у пољопривреди не рјешавају само грантовима и субвенцијама" закључио је Ивановић.

 
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?