Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Беч: Црна Гора спремна да користи предности Дунавске регије за даљи напредак у европској интеграцији и кориштењу фондова ЕУ

Објављено: 27.06.2014. 01:25

Државни секретар за европске интеграције и главни преговарач Александар Андрија Пејовић учествовао је у Бечу на министарском састанку, који је одржан у оквиру трећег годишњег Форума о Стратегији ЕУ за Дунавску регију.

На састанку је разматрано спровођење Стратегије за Дунавску регију, уз изражено задовољство оствареним резултатима. Посебно је наглашена важност Стратегије за развој транснационалних партнерстава која доприносе кохезији, стабилности и конкурентности ове регије. У том правцу је истакнута потреба наставка спровођења координираних акција, како би се достигли цљеви Стратегије Европа 2020, посебно у погледу реализације приоритета у оквиру финансијске перспективе ЕУ 2014-2020.

Амбасадор Пејовић је у свом обраћању истакао значај Стратегије за јачање економске, социјалне и територијалне кохезије држава Дунавске регије и нагласио важност ефикасне сарадње и координације, односно јачања транснационалног стратешког приступа и умрежавања у рјешавању заједничких изазова и постизању заједничких циљева. Пејовић је подсјетио да је Црна Гора досад отворила трећину преговарачких поглавља и да је посвећена даљем раду и напорима у процесу приступања. Подвукао је значај новог Дунавског транснационалног програма за подршку државама које нису чланице ЕУ и истакао да је транснационална сарадња додатни импулс за снажење веза и сарадње међу државама чаницама Стратегије, али и за стварање регије која дијели заједничке вриједности као што су просперитет, инклузивност и једнаке могућности.

Амбасадор Пејовић је подсјетио да је Црна Гора, кроз програм Југоисточна Европа и Медитерански програм, реализовала 39 пројеката у укупној вриједности 4 милиона еура и да је то искуство драгоцјено за нас, посебно у припремама за нову финансијску перспективу, у оквиру које ћемо бити дио три нова програма: Јадранско-јонског, Дунавског и Медитеранског програма. Као посебно важне области будућег Дунавског транснационалног програма, издвојио је оне које се односе на промоцију иновативности, туризма, животне средине, транспорта и енергетике.

Министарски састанак у Бечу организовало је Савезно министарство за Европу, интеграције и вањске послове Републике Аустрије, уз подршку и учешће Европске комисије. На скупу су учествовали представници четрнаест држава чланица Дунавске Стратегије, које ће истовремено учествовати у Дунавском транснационалном програму, од којих су 9 државе чланице ЕУ, 3 државе кандидати и потенцијални кандидати за чланство у ЕУ и 2 сусједске земље.

Говор главног преговарача амбасадора Александра Андрије Пејовића можете преузети овдје.

Министарство вањских послова и европских интеграција / Биро за односе с јавношћу

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?