Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање помоћника директора Управе полиције МУП-а, Николе Јањушевића, на прес конференцији поводом завршетка кампање „Кад пијем, не возим“

Објављено: 27.06.2014. 18:37 Аутор: УП

Поштовани представници медија,


Желим да Вам саопштим да је Управа полиције Министарства унутрашњих послова успјешно спровела кампању „Кад пијем, не возим“.

Сектор полиције опште надлежности је у претходних мјесец дана, тачније од 17. маја 2014. године, у сарадњи са Пиваром „Требјеса“, током трајања кампање реализовао све планиране активности које су имале одјека у јавности, а које ће, надамо се, допринијети томе да у наредном периоду биљежимо смањење прекршаја који се односе на управљање возилом под утицајем алкохола.

Смањење броја ових прекршаја ће свакако утицати и на смањење броја најтежих посљедица у саобраћају, што се првенствено односи на број смртно страдалих лица у саобраћајним незгодама.

Полицијски службеници су за пет мјесеци, од 01. јануара до 01. јуна 2014. године, регистровали 3.217 лица која су управљала возилом под дејством алкохола у организму у већој мјери од дозвољене. У истом периоду прошле године, дакле за првих пет мјесеци 2013-те, тај број износи 2.906 лица.

Дакле, евидентан је пораст прекршаја који се односе на управљање возилом под утицајем алкохола и ова врста прекршаја заузима знатан проценат у укупно почињеним прекршајима из области безбједности саобраћаја на путевима. То најбоље илуструје податак да је у претходне четири године, дакле од 01. јануара 2010. до 01. јануара 2014. године, под утицајем алкохола нађено укупно 30.261 возач.

Ипак, статистички подаци показују да је годинама уназад забиљежен тренд смањења броја смртно страдалих лица, повријеђених лица, као и укупног броја саобраћајних незгода, тако да Управа полиције може бити задовољна свеукупним стањем безбједности саобраћаја на путевима, уз констатацију да ћемо и даље предузимати превентивне и репесивне активности да се тренд смањења саобраћајних незгода и самим тим и смањења трагичних посљедица настави.

У вријеме трајања кампање „Кад пијем, не возим“, од 17. маја до 17. јуна ове године, саобраћајни полицајци су на територији наше државе укупно алкотесирали 2.301 лице које је управљало возилом, од којих је код њих 759 утврђено да су под утицајем алкохола у већој мјери од дозвољене.

Од тих 759 возача, 205 је у организму имало од 0,3 до 0,5 промила алкохола, 328 од 0,5 до једног промила, док је чак 216 возача имало преко једног промила алкохола у крви.

Службеници саобраћајне полиције су, сходно члану 296 ЗОБС-а, за ових мјесец дана спровођења кампање, слободе лишили 219 возача, док су у овом периоду одузели 409 возачких дозвола.

Кампања „Кад пијем, не возим“ је првенствено била превентивног карактера, а јанвост је имала прилику да се кроз бројне активности – ТВ спот који је емитован на телевизијским станицама, гостовања у ТВ и радио емисија, текстове у штампаним медијима, дијељење брошура, акцију „Пијане наочаре“ и слично, упозна са садржајем кампање и њеним циљевима.

Ипак, то не значи да саобраћајни полицајци у овом периоду нису примјењивали репресивне мјере. Напротив, управо је пораст лица нађених у прекршају по алкохолу резултат појачаних контрола полицијских службеника.

Сматрамо да је ову проблематику потребно јавности приближити и кроз забавно – едукативне садржаје, каква је била и активност која је већ споменута, „Пијане наочаре“, реализована заједно са Пиваром „Требјеса“, гдје је грађанима који су показали велико интересовање за ову активност на један пријемчив начин показано да њихова моторика и координација покрета са „пијаним наочарима“ ни изблиза не може бити прецизна као када ове радње обављају без њих. У томе је и суштинска разлика између возача под утицајем алкохола и тријезног возача за воланом.

Зато бих искористио ову прилику да још једном подсјетим грађане да се у саобраћају не понашају на овај или било који други законом забрањен начин – не зато да би избјегли казну већ најтеже посљедице по њих саме и, што је такође важно ако не и важније, по остале учеснике у саобраћају, а нарочито пјешаке. Посебно наглашавам пјешаке јер су они најрањивија категорија у саобраћају, а међу пјешацима су и лица старије доби и дјеца који не могу да реагују толико брзо и спретно као људи средње и млађе доби и тиме евентуално избјегну грешку возача у датом моменту.

Осим ТВ спота који сам споменуо, а који је урађен заједно са Пиваром „Требјеса“ и Факултетом визуелним умјетности у Подгорици, службеници Управе полиције су возачима на територији цијеле Црне Горе за ових мјесец дана подијелили и дистрибуирали око 55.000 брошура.

Службеници полиције су грађане и непосредним путем упознавали са кампањом, са појачаним превентивним активностима у вечерњим часовима у данима викенда.

Ово није једина кампања коју је Управа полиције у посљедних мјесец дана спроводила. Активне су и кампање „Пјешак“, „Појас“, „Аутобус“ и „Мотоцикл“, а ускоро креће и једна активност из области безбједности саобраћаја која је посебно ефикасна. Дакле, користим ову прилику да најавим да ће службеници саобраћајне полиције спроводити акцију „Хеликоптер“ почевши од 04. јула.

Остаје ми само да се, поред Пиваре „Требјеса“ и Факултета визуелних умјетности, још једном захвалим Агенцији за електронске медије, која је подржала нашу кампању, као и медијима који су били пријатељи Управи полиције у спровођењу кампање „Кад пијем, не возим“.

Захваљујем вам још једном на интересовању и подршци.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?