Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Посјета делегације експерата која реализује научни пројекат "ГЕПСУС"

Објављено: 30.06.2014. 22:42 Аутор: мод

Помоћник министра за материјалне ресурсе Миодраг Радусиновић примио је данас делегацију експерата која реализује научни пријекат "ГЕПСУС", чиме је званично оворен семинар "ГЕПСУС" који ће трајати до 3. јула 2014. године на Електротехничком факултету у Подгорици. ГЕПСУС (Геограпхицал Информатион Процессинг фор Енвиронментал Поллутион-Релатед Сецуритy wитхин Урбан Сцале Енвиронментс - СфП 983510) је научни пројекат који је подржан од стране НАТО програма "Наука за мир и безбједност" ("Сциенце фор Пеаце анд Сецуритy").

 

Делегацију су предводили проф. др Радован Стојановић (Универзитета Црне Горе), Дорон Елханани (ЕМЕСЦО, Израел), Андреј Шкраба (Универзитет у Марибору, Словенија) и Гиулио Паниззони (Грапхитецх, Италија).

 

Помоћник министра Радусиновић истакао је значај укључења науке у спречавању и отклањању проблема загађења који могу настати у ванредним ситуацијама. Такође, навео је да ће Министарство одбране и Војска Црне Горе наставити са подршком на проналажењу рјешења која могу ублажити посљедице које проузрокују ванредне ситуације. Недавне поплаве у региону показале су да ванредне ситуације није могуће спријечити и да је потребно константно радити на унапређењу капацитета за реаговање у тим ситуацијама.

 

Помоћник Радусиновић навео је да је научни пројекат "ГЕПСУС" подржан од стране НАТО, што показује да НАТО, у склопу својих активности, подржава употребу науке у циљу повећања безбједности грађана.

 

Национални директор пројекта за Црну Гору проф. др Радован Стојановић представио је до сада постигнуте резултате у ГЕПСУС пројекту који има за циљ осмишљавање модела и формирање алата са којима ће бити могуће у почетној фази спријечити евентуално загађење околине изазвано од стране ваздушних полутаната. Предвиђено је да капацитети и опрема која је обезбијеђена кроз научни пројекат "ГЕПСУС" буду искоришћени и усавршени, у домену своје функционалнисти, у циљу спрјечавања осталих природних катастрофа.

 

Министарство одбране као крајњи корисник је додијелило и уредило просторије у Ваздухопловству Војске Црне Горе за Центар за симулацију и обуку у којем ће се инсталирати комплетна софтверска и хардверска инфраструктура пројекта.

 

Делегација је посјетила Ваздухопловство Војске Црне Горе на аеродрому Голубовци, гдје је разговарала са командантом Ваздухопловства ВЦГ пуковником Живком Пејовићем, присуствовала презентацији достигнутих капацитета ВЦГ за употребу харвера и софтвера развијеног ГЕПСУС пројектом.

 

У наредна три дана предвиђено је одржавање семинара који ће похађати и припадници МО и ВЦГ, а који има за циљ едукацију кадра за рад са ГЕПСУС системом, чиме ће се отпочети са стварањем базе знања потребне за коришћење система.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?