Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор потпредсједника Лукшића на „Симпозијуму о међународном праву и људским правима“ на Цетињу

Објављено: 08.07.2014. 20:14 Аутор: Биро за односе с јавношћу
Даме и господо,

Дозволите ми да најприје захвалим на позиву да учествујем на „Симпозијуму о међународном праву и људским правима“, чији је Црна Гора домаћин.

Ефективна имплементација инструмената међународног права у области људских права, усвајање стандарда Уједињених нација, као и прихватање вриједности Савјета Европе, у правцу јачања и унапређења заштите људских права, један је од кључних циљева на агенди црногорске вањске и унутрашње политике и прожима се како са интеграционим тежњама тако и стварањем услова за економски одржив развој и успостављање истински функционалне тржишне економије. 

Након обнове државне независности 2006. године остварени су значајни резултати у изградњи законодавног и институционалног оквира за спровођење, заштиту и унапређење људских права. 

Вјерујем да је значајан напредак постигнут у области поштовања владавине права, поштовања свих облика људских права и борби против дискриминације на свим нивоима, уз истовремено спровођење активности и усвајања стандарда у правцу пуноправног укључивања Црне Горе у европске и евроатланске структуре. Као резултат препознавања напретка у спровођењу реформи, услиједило је отпочињање преговора о чланству са Европском унијом, док се стичу услови за финализирање процеса учлањења Црне Горе у НАТО, што је имајући у виду комплементарност два интеграциона процеса од посебног значаја.

Црна Гора је до сада већ отворила 12 преговарачких поглавља, од којих су са аспекта заштите људских права, али и цјелине преговарачког процеса, посебно значајна поглавља 23 и 24. У оквиру испуњавања обавеза неопходних за успјешно затварање ових поглавља, поред јачања правног оквира за дјеловање националних институционалних капацитета у овој области, првенствено Омбудсмана, остварена је тјешња сарадња са међународним тијелима, нарочито Савјетом УН-а за људска права, Комитетом УН-а против тортуре (ЦАТ), и Европским комитетом за превенцију тортуре. Такође, предузете су одговарајуће мјере у циљу свеобухватније примјене препорука Европског комитета за превенцију мучења и нечовјечног или понижавајудег поступања или кажњавања (ЦПТ). Све ове активности усмјерене ка остваривању препорука и усклађивању са европским захтјевима, резултирале су и конкретним резултатима у пракси. Наравно, пред нама је још пуно посла, јер прогрес у овој области значи и потпуну консолидацију и развој кључних институција.

У контексту, заштите људских права и демократизације друштва, од посебног значаја је слобода медија и слобода изражавања. На том путу је пуно изазова. Како на страни Владе и других дјелова политичког система који морају урадити све што је до њих да амбијент за рад новинара буде безбједан, тако и медијске заједнице која мора радити на унапређењу стандарда квалитета и професионализма.На плану остваривања темељних права предузети су конкретни кораци у циљу осигурања примјене недискриминације у пракси, нарочито ЛГБТ популације, као и пуне примјене родне равноправности. 

Све истакнуто само потврђује посвећеност изградњи модерног друштва, али и наглашава потребу даље примјене акционих планова како би остваривање чланства у ЕУ имало свој конкретан трансформативни утицај на друштво, у погледу већих шанси за све појединце, а самим тим и повољнији економски амбијент.

У оквиру наше теме, нагласио бих и да је 1. јануара 2013. године Црна Гора је започела своје трогодишње чланство у Савјету за људска права Уједињених нација. И у самом процесу вођења наше кандидатуре за чланство и сада као чланица, Црна Гора се водила фундаменталним принципима поштовања људских права и слобода као трајне вриједности њене политике и предуслова за јачање не само националне већ и регионалне стабилности.
Наша политика у Савјету утемељена је у традиционалној посвећености земље промоцији и развоју међукултурног дијалога и сарадње на међународном нивоу; новим изазовима јачања сарадње и стављања акцента на улогу цивилног сектора у креирању и имплементацији политика и програма људских права; као и у спремности Црне Горе да активно допринесе повећању нивоа ефикасности и ефективности рада Савјета у суочавању са свим аспектима промоције заштите и адекватног одговора на кршења људских права. 

Кроз подршку бројним резолуцијама и иницијативама, коауторство и спонзорство, Црна Гора је демонстрирала снажну посвећеност заштити људских права, конструктивност, поузданост и посвећеност дијалогу у оквиру УН како би се ојачао кредибилитет и ефективност система заштите људских права на мултилатералном нивоу. Посебно смо активни били на теме које се тичу права жена и дјеце, као и укидања сртне казне и консолидације стање у постконфликтним подручјима.

Осим чланством у Савјету за људска права, Црна Гора може бити поносна на још један успјех на међународном плану у овој области. Наиме, недавно је Црна Гора, уз велику подршку, добила члана УН Комитета за права човјека, једног од првих уговорних тијела Уједињених нација у оквиру система за заштиту људских права.

Могућност да дјелујемо кроз чланство у Комитету за људска права и кроз наше укупне активности на међународним форумима, видимо не само као прилику за адекватно реаговање на кршења људских права у свијету, већ изазов за даље и снажније побољшање људских права у земљи.

Поштоване даме и господо,

Црна Гора, свјесна значаја поштовања и остваривања заштите људских права, као темељне вриједности за појединца, државу и међународну заједницу, ће и даље наставити да спроводи реформе у овој области, не мањим интензитетом него до сада, како кроз спровођење активних политика на националном нивоу, тако и кроз активности у оквиру међународне заједнице.

Захваљујем се за Вашу пажњу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?