- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Министар пољопривреде Грузије са сарадн...
Саопштење: Министар пољопривреде Грузије са сарадницима обишао пољопривредне произвођаче са подручја Никшића, Бара и Подгорице
Делегација Грузије на челу са министром пољопривреде те земље Салвом Пипијем (Схалва Пипиа), током другог и трећег дана званичне посјете Црној Гори, обишла је реномиране компаније из области агроиндустрије – Месну индустрију „Горановић“ и Плантаже. Гости из Грузије, који су дошли у Црну Гору на позив министра пољопривреде и руралног развоја проф.др Петра Ивановића, обишли су и двије веће фарме коза на подручју Никшића, које представљају примјер успјешног бизниса у пољопривреди породица Зечевић, као и Миљанић. Министар Пипиа обишао је и газдинство органског произвођача меда и пчелињих производа у Вирпазару, Марјана Плантака.
За представнике грузијског Министарства пољопривреде, посјета успјешним компанијама и породичним газдинствима у Црној Гори, била је, како су истакли, прилика да се упознају са стандардима које ће као земља која је недавно потписала споразум о придруживању ЕУ, бити у обавези да усвоје, јер су црногорски произвођачи у тој области у предности.
„Важно нам је да видимо како функционишу произвођачи месних производа, као што је рецимо Горановић, који је, како смо чули, већ испунио високе стандарде ЕУ по питању процеса производње и квалитета производа. Данас смо се и дијелом увјерили у висок ниво стандарда који примјењује ова компанија. Грузија има потенцијала за развој сточарства, па и прераде меса, а тренутно увози 50 одсто потреба за тим производима. Наше фарме су мале, са малим бројем грла, слабо се примјењује механизација и нове технологије, у сваком случају, имамо доста да радимо на унапређењу. Слични су изазови и пред Црном Гором, али је нама значајно искуство земље која је испред нас у усвајању стандарда, посебно у дијелу безбједности хране животињског поријекла“, рекао је министар Пипиа.
Он је нагласио да је, насупрот животињским производима, Грузија успјешна у производњу и извозу производа из сектора биљне производње, као што су љешници, ораси, вино, љековито биље, грожђе и вино, воће и поврће и други, те да у том дијелу Црној Гори може да понуди своје искуство и сарадњу.
У сточарској производњи Грузијци се, осим говедарством, баве и овчарством, али је козарство слабо заступљено, без обзира на добре природне услове за држање коза. Зато је обилазак козарских фарми на подручју Голије, крају нарочито погодном за развој те области, био посебно интересантан гостима из Грузије. „Видјели смо да козарство у вашој земљи може да буде врло успјешан бизнис. С обзиром да имамо терене погодне за тај облик сточарства, размотрићемо могућност да примјенимо примјере добре праксе из Црне Горе“, рекао је министар Пипиа.
Грузија као и Црна Гора значајну пажњу посвећује развоју пчеларства и производњи меда. Црногорско искуство, међутим, у производњи органског меда, са којим су Грузијци имали прилику да се упознају током посјете пчелару Марјану Плантаку из околине Вирпазара, гости су оцијенили драгоцјеним, јер, како су казали, намјеравају своје произвођаче да усмјере ка том облику профитабилне производње.
Приликом посјете Плантажама, највећем црногорском и регионалном произвођачу грожђа и вина, представници делегације Грузије, земље са дугом традицијом производње и извоза вина, размијенили су искуства о трендовима и пласману тог производа на свјетска тржишта, као и о значају производње вина од аутохтоних сорти.
Сарадња двије земље у конкретним областима пољопривреде биће дефинисана будућим споразумом, који ће потписати два министра, договорено је на састанку уприличеном на Вили Горица, током првог дана посјете делегације Грузије Црној Гори. Како су тада истакли министри Ивановић и Пипиа, постоји више области у којима је могућа сарадња, али ће она у циљу ефикасности бити фокусирана на неколико сегмената.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја