Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Компанији „Воли“ дат у закуп дио имовине АД Плодова у Матагужима

Објављено: 11.07.2014. 21:29 Аутор: МПРР

Компанија „Воли“ организоваће у наредних, најмање пет година, откуп, складиштење и дистрибуцију пољопривредних производа са подручја Главног града, са могућношћу укључивања и производа из осталих општина у Црној Гори, коришћењем хладњаче АД Плодова у Матагужима, за коју су прије два дана потписали уговор о закупу.

Како је саопштено на данашњој конференција за новинаре, одржаној тим поводом у Пресс центру Владе, откупљиваће се производи који задовољавају стандраде квалитета и имају конкуретне цијене, што ће омогућити пољопривредним произвођачима сигурнији пласман производа током цијеле године, а не само у сезони, а уједно подстаћи и раст квалитета њихових пољопривредних производа.

 MPRRMPRR

Откуп током читаве године

Извршни директор предузећа Плодови Војислав Ђуровић саопштио је да је у транспарентној процедури након спроведеног јавног позива, компанија „Воли“, која је била и једини понуђач, закупила: објекат хладњаче површине 1.008 метара квадратних, капацитета комора 500 тона; земљиште површине 47.409 метара квадратних у катастарској општини Матагужи; и опрему: електровиљушкар, агрегат и калибратор за воће и поврће. „Мјесечна цијена закупа је 5.000 еура плус ПДВ, а трајање закупа пет година, са могућношћу продужења. Досада су Плодови, углавном откупљивали производе у периоду када се на тржишту јављао вишак у одређеном периоду године. Са потенцијалним партнером – компанијом „Воли“, очекујемо да ће послови проширити и на цијелу годину. Ово је позив не само акционарима Плодова (два удружења из Зете и Малесије), него и осталим произвођачима у Црној Гори, да се могу пријавити за откуп. Основни услов је да задовољавају стандарде квалитета“, поручио је Ђуровић.

Представник „Волија“ Саво Ђурашић истакао је да је интерес Волија у овом послу не само остварење професионалне амбиције, већ и посебне жеље да домаћи произвођач коначно на прави начин валоризује своје напоре кроз квалитан пласман производа.  

Квалитетом до континуираног откупа  

Ђурашић је навео да је компанија Воли, чије малопродаје током дана посјети 70.000 купаца, током 2013. године имала бруто промет 223 милиона еура, а да је нето набавна вриједност у категорији „воће и поврће“ износила 7,3 милиона еура. „Трудили смо се да већина квалитетних домаћих плодова нађе мјесто на нашим полицама. Сада смо отишли корак даље. Закупили смо халу АД Плодова у Матагужима, и кренућемо у откуп и пласман пољопривредних производа. Тиме су се створили капацитети да пољопривредни произвођачи који поштују стандарде квалитета и чије су цијене конкуретне имају могућност континуираног откупа“, истакао је Ђурашић, обећавајући да ће им „Воли“ бити партнер у томе.

Предсједник Одбора директора АД „Плодови“ Славка Мараш истакла је да је манџмент предузећа донио одлуку о давању хладњаче у закуп у циљу, на основу анализе досадашњег пословања, а све у циљу оптималног коришћења објекта и бољег пласмана пољопривредних производа са територије Главног града. „Значајно је да је закупац уговором обавезан да тај простор користи искључиво у сврху откупа, складиштења и продаје воћа и поврћа, а не у друге дјелатности“, додала је Мараш.

Држава не откупљује, већ ствара услове

Испред Министарства пољопривреде и руралног развоја, као акционара у компанији АД “Плодови Црне Горе”, члан Одбора директора тог предузећа господин Немања Катнић, пожелио је успјех компанији Воли на овом пројекту. Он је изразио очекивање да се у овој прилици види могућност за развој стратешког партнерства са пољопривредним производјачима са територије Главог града Подгорице, већ и цијеле Црне Горе. „Као ресорно Министарство, пажљиво жемо посматрати развој ситуације. Сматрамо да смо до сада дали значајан допринос реализацији низа активности које су веома битне са АД “Плодови Црне Горе”. Помогли смо реструктуирање предузећа, пружили подршку логистици за извозне активности, едуковали пољопривредне произвођаче. На тај начин конкретно смо показали како треба да функционише систем у којем се зна подјела посла, али и подјела одговорности“, рекао је Катнић.

Подсјећајући на упорна настојања појединих медија да завади пољопривредне произвођаче и локалну власт или Министартсво, Катнић је поновио да Министарство неће радити откуп пољопривредних производа, јер то није посао Министарства. „Наставићемо и даље да пружамо сву потребну помоћ да јачају тржишни пољопривредни односи између прозвођача и фирми које се баве откупом. Као што знате, помогли смо све пољопривредне прозвођаче у Црној Гори са субвенцијама за акцизе на гориво, са субвенцијама дијела пољопривредног осигурања, са директним премијама, кроз стратешка партнерства у разним областима пољопривреде...Међутим, ако хоћемо да будемо конкурентни, ефикаснији и да имамо квалитетније прозводе, свако мора на себе преузети дио терета одговорности и ризика“, казао је Катнић.

 

 

 

 

 

 

 

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?