Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: На Цетињу одржана 18. по реду манифестација „Мирис липа и меда“

Објављено: 12.07.2014. 21:40 Аутор: МПРР

Традиционална манифестација „Мирис липа и меда“ и ове године је, као и претходних 18, на Балшића пазару на Цетињу окупила велики број излагача меда и других пчелињих производа, као и пчеларске опреме из Црне Горе и окружења. Смотра коју сваке године на Петровдан организује наше најстарије пчеларско друштво „Цетиње“ и локална туристичка организација, привукла је велики број љубитеља пчеларења, здравих производа на бази меда, домаћих посјетилаца и туриста.

MPRR MPRR

Ријеч је о манифестацији, чији је покровитељ Министарство пољопривреде и руралног развоја, као и Пријестоница, а која је једна од пет пчеларских смотри које се организују према програму Савеза пчеларских организација Црне Горе, с циљем популаризације и унапређења ове пољопривредне дјелатности у Црној Гори.

Замјеница градоначелника Цетиња Ана Николић, отварајући 18. по реду манифестацију, нагласила је да је њено „пунољетство“ потврда посвећености локалне пчеларске организације промоцији те дјелатности, али и Пријестонице спровођењу аграрне политике, у партнерству са Министарством пољопривреде.

Обраћајући се присутнима, помоћник министра пољопривреде Благота Радуловић казао је да је као Цетињанин поносан на квалитет меда који се производи на овим просторима, као и на то што се из године у годину шири асортиман пчелињих производа. „Ипак, као представник Министарства пољопривреде, морам да признам да се квалитетан мед производи на цијелом простору Црне Горе, захваљујући богатству састава медоносног биља, али и нашим вриједним и организованим пчеларима. Занимљиво је да, насупрот паду производње меда на глобалном нивоу, производња меда и број пчелињих друштава у Црној Гори имају тренд раста. Према посљедњим подацима, имамо 2.533 регистрованих газдинстава која се баве пчеларством, и 50.024 пчелињих друштава, што је више него ранијих година. Просјечна производња меда на годишњем нивоу је између 300 и 500 тона. Позитиван тренд у овој бласти треба да буде наша шанса. Имамо добар квалитет меда, али он може да буде још бољи. Наши произвођачи треба да буду конкуретнији, поготово јер се полако приближавамо још захтјевнијем и много већем тржишту Европске уније“, рекао је Радуловић.

Он је додао да су пчелари свјесни тог циља, а да је убијеђен да су свјесни и подршке коју им на том путу пружа Министарство пољопривреде. „Сектор пчеларства подржавамо кроз мјере за производњу селекционисаних матица; унапређење квалитета пчелињих производа и здравственог стања пчелињих заједница; подршку Савезу пчеларских организација, младим пчеларима почетницима, којих је, на наше задовољство, све више. Подржавамо и едукацију пчелара, а кроз пројекат МИДАС до данас је подржано 18 пчелара, укупне вриједности инвестиција од око 280.000 еура“, навео је Радуловић.

Радуловић је подсјетио на плодотворну сарадњу Министарства са Савезом пчеларских организација, која је у претходном периоду омогућила унапређење пчеларства, истичући посебно набавку опреме за прераду воска и рјешавање квалитета те сировине која се углавном увозила. „Све су то кораци којима смо постепено унапређивали пчеларство, али оно што би требало да обезбиједи дугорочан и одржив развоја овог сектора, и омогући национално брендирање меда је изградња Куће меда. Драго ми је да данас, управо на овој манифестацији, могу да саопштим да ће градња овог јединственог Центра почети врло брзо. Као што је познато црногорским пчеларима Кућа меда ће на једном мјесту објединити све важне активности на производњи меда, створиће услове за организован откуп и прераду, даљу едукацију али и оно што нам недостаје, а побољшало би пласман, то је дизајнирање савремене и препознатљиве амбалаже за мед из Црне Горе“, рекао је Радуловић.

Он је поручио да ће Министарство наставити да подржава пчеларски сектор, а да је на пчеларима да наставе да раде, повећавају број кошница, квалитет меда, асортиман производа и освајају нова тржишта.

Да су црногорски пчелари на правом путу, потврда је и богатство производа које су данас изложили на штандовима на Балшића пазару. Осим меда и љековитих производа на бази меда и других производа из кошнице, посјетиоци су могли да пробају и купе разне врсте ракија, ликера, медовину, козметику. Многи од производа спадају о групу органских.

На манифестацији су традиционално додјељена и признања. Златне плакете за допринос развоју пчеларства, ове године добили су Данило Бато Вукмировић из Горњег Цеклина и Никола Мартиновић из Бајица. Оба добитника, осим што се успјешно баве производњом пчелињих производа, кренули су и у туристичке воде. На својим породичним газдинствима пољопривредну производњу спојили су са пружањем туристичких услуга, углавном странцима, и на тај начин претворили традицију и љубав према пчеларству у бизнис.


ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?