Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Бенедејчич: Црна Гора да настави са добрим радом

Објављено: 15.07.2014. 20:53 Аутор: Агенција МИНА

Црна Гора је направила невјероватан напредак и треба да настави са добрим радом, поручио је амбасадор Словеније при НАТО-у Андреј Бенедејчич, оцјењујући да је одлука са састанка министара земаља Алијансе велики успјех.

Он сматра да одлука о отварању интензивних и фокусираних разговора са Црном Гором са циљем пуноправног чланства у НАТО-у представља велики успјех за дипломатију и власти. “То значи да, ако савезници буду задовољни напретком који Црна Гора направи до краја наредне године, добићете позив. Другим ријечима, одлука значи да је Црна Гора, у ствари, добила условни позив”, казао је Бенедејчич агенцији МИНА.

Он је рекао да је увијек добро имати високо постављене циљеве, а да је, у исто вријеме, такође важно избјећи дефинисање дјелимичног успјеха као неуспјех.
“Црногорске власти треба да буду поносне на оно што су оствариле послије само четири године у Акционом плану за чланство у НАТО”, додао је Бенедејчич.

Коментаришући медијске наводе да су се Сједињене Америчке Државе, Француска и Њемачка противиле томе да се Црна Гора ове године добије позив за чланство у Алијанси, он је подсјетио да се одлуке у НАТО доносе консензусом.
“То значи да сваки члан Алијансе мора да се сагласи са активностима које ће бити предузете. Без задирања у ставове појединих земаља, довољно је рећи да је недавни разговор о политици отворених врата био жив и дуг и да су све савезнице учествовале у њему – велике и мале, старе и нове”, казао је Бенедејчич.

Он је поручио да је словеначки министар спољних послова, као и бројне његове колеге, снажно подржао позивање Црне Горе на самиту у Велсу.
“Међутим, било је и оних који су мислили да, иако је Црна Гора направила велики напредак, треба додатно вријеме да се то укоријени. Неки су такође мислили да у рјешавању питања кандидатуре Црне Горе, савезници морају да избалансирају свој одговор, узимајући у обзир очекивања неких других земаља аспираната”, навео је Бенедејчич.

Коначна одлука, додао је, стога представља компромис. “Они који желе да буду сигурни у вези са напретком Црне Горе добили су додатно вријеме, док они који желе да што прије виде Црну Гору у Алијанси су добили прецизан временски оквир”.

Према његовим ријечима, НАТО чланице су препознале и поздравиле реформе које су до сада спроведене у сектору безбједности. “Међу савезницима преовладава осјећање да Црна Гора може да испуни преостала очекивања у овој области до краја наредне године, уз њихову помоћ”.
“Што се тиче владавине права, то је важно питање, посебно у контексту планова Црне Горе да се придружи Европској унији. Словенија, као и друге НАТО чланице, увјерена је да ће Црна Гора наставити да напредује у овој области у контексту преговора о приступању”, рекао је Бенедејчич.

Како је казао, НАТО није само политичка и војна, него и обавјештајна организација. “Другим ријечима, савезници редовно размјењују осјетљиве информације, док их специјализована тијела НАТО-а скупљају за потребе Сјеверноатлантског савјета”.
“Због тога је важно да је сектор безбједности новог савезника компатибилан са оним других савезника. То значи да неопходне процедуре морају бити на свом мјесту, у цивилним и војним обавјештајним службама, како би се обезбиједио потребан ниво повјерења”, појаснио је он.

Бенедејчич је казао да се земље суочавају са различитим изазовима на свом путу ка чланству у НАТО-у, а да су за Словенију главна питања биле реформе одбране и ниво потрошње за одбрану.
“Стога бих савјетовао Црној Гори и њеним властима је да наставе са добрим радом. Ви сте до сада направили невјероватан напредак и имате велики број пријатеља у Алијанси”, рекао је он.  То је и зато што је, како је рекао, задовољство радити са представницима Црне Горе, како у Бриселу, тако и у Подгорици. “Ја, дакле, могу већ рећи да ће сваком од нас на словеначкој страни веома недостајати улога контакт НАТО земље за Црну Гору, коју смо испуњавали током протекле четири године”.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?