- Влада Црне Горе
Агенција за националну безбједност Бенедејчич: Црна Гора да настави са добрим радом
Бенедејчич: Црна Гора да настави са добрим радом
Црна Гора је направила невјероватан напредак и треба да настави са добрим радом, поручио је амбасадор Словеније при НАТО-у Андреј Бенедејчич, оцјењујући да је одлука са састанка министара земаља Алијансе велики успјех.
Он сматра да одлука о отварању интензивних и фокусираних разговора са Црном Гором са циљем пуноправног чланства у НАТО-у представља велики успјех за дипломатију и власти. “То значи да, ако савезници буду задовољни напретком који Црна Гора направи до краја наредне године, добићете позив. Другим ријечима, одлука значи да је Црна Гора, у ствари, добила условни позив”, казао је Бенедејчич агенцији МИНА.
Он је рекао да је увијек добро имати високо постављене циљеве, а да је, у исто вријеме, такође важно избјећи дефинисање дјелимичног успјеха као неуспјех.
“Црногорске власти треба да буду поносне на оно што су оствариле послије само четири године у Акционом плану за чланство у НАТО”, додао је Бенедејчич.
Коментаришући медијске наводе да су се Сједињене Америчке Државе, Француска и Њемачка противиле томе да се Црна Гора ове године добије позив за чланство у Алијанси, он је подсјетио да се одлуке у НАТО доносе консензусом.
“То значи да сваки члан Алијансе мора да се сагласи са активностима које ће бити предузете. Без задирања у ставове појединих земаља, довољно је рећи да је недавни разговор о политици отворених врата био жив и дуг и да су све савезнице учествовале у њему – велике и мале, старе и нове”, казао је Бенедејчич.
Он је поручио да је словеначки министар спољних послова, као и бројне његове колеге, снажно подржао позивање Црне Горе на самиту у Велсу.
“Међутим, било је и оних који су мислили да, иако је Црна Гора направила велики напредак, треба додатно вријеме да се то укоријени. Неки су такође мислили да у рјешавању питања кандидатуре Црне Горе, савезници морају да избалансирају свој одговор, узимајући у обзир очекивања неких других земаља аспираната”, навео је Бенедејчич.
Коначна одлука, додао је, стога представља компромис. “Они који желе да буду сигурни у вези са напретком Црне Горе добили су додатно вријеме, док они који желе да што прије виде Црну Гору у Алијанси су добили прецизан временски оквир”.
Према његовим ријечима, НАТО чланице су препознале и поздравиле реформе које су до сада спроведене у сектору безбједности. “Међу савезницима преовладава осјећање да Црна Гора може да испуни преостала очекивања у овој области до краја наредне године, уз њихову помоћ”.
“Што се тиче владавине права, то је важно питање, посебно у контексту планова Црне Горе да се придружи Европској унији. Словенија, као и друге НАТО чланице, увјерена је да ће Црна Гора наставити да напредује у овој области у контексту преговора о приступању”, рекао је Бенедејчич.
Како је казао, НАТО није само политичка и војна, него и обавјештајна организација. “Другим ријечима, савезници редовно размјењују осјетљиве информације, док их специјализована тијела НАТО-а скупљају за потребе Сјеверноатлантског савјета”.
“Због тога је важно да је сектор безбједности новог савезника компатибилан са оним других савезника. То значи да неопходне процедуре морају бити на свом мјесту, у цивилним и војним обавјештајним службама, како би се обезбиједио потребан ниво повјерења”, појаснио је он.
Бенедејчич је казао да се земље суочавају са различитим изазовима на свом путу ка чланству у НАТО-у, а да су за Словенију главна питања биле реформе одбране и ниво потрошње за одбрану.
“Стога бих савјетовао Црној Гори и њеним властима је да наставе са добрим радом. Ви сте до сада направили невјероватан напредак и имате велики број пријатеља у Алијанси”, рекао је он. То је и зато што је, како је рекао, задовољство радити са представницима Црне Горе, како у Бриселу, тако и у Подгорици. “Ја, дакле, могу већ рећи да ће сваком од нас на словеначкој страни веома недостајати улога контакт НАТО земље за Црну Гору, коју смо испуњавали током протекле четири године”.