- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Реаговање на тврдње предсједника Удружења маслинар...
Реаговање на тврдње предсједника Удружења маслинара Бара изнијете у тексту објављеном 15. јула на Порталу Аналитика: „Није право вријеме за доношење Закона о маслинарству, тражимо његово повлачење“.
Предсједник барског Удружења маслинара господин Драгутин Мартиновић, у својој изјави датој Порталу Аналитика, саопштио је неколико теза које су потпуно погрешне и неутемељене.
Прва теза: “Не улазим у поједине одредбе закона. Ми смо тражили да се из дневног реда Скупштине изузме овај Закон. Прво формирање Националног удружења маслинара, а потом закон”.
У питању је опасан преседан, којим се расправа о усвајању закона у Парламенту Црне Горе, условљава формирањем националног удружења у ситуацији када је закон добио сагласност матичног и Законодавног одбора Парламента, и након што је претходно испоштована комплетна законом предвиђена процедура - од јавне расправе, преко усаглашавања са Европском комисијом, до усвајања предлога закона на Влади. Формирање националног удружења нема никакве везе са усвајањем закона.
Друга теза: “Усвајањем закона био би поспјешен увоз неквалитетног маслиновог уља”.
Управо је супротно! Неусвајањем закона ствара се могућност да се и даље у Црну Гору увози неквалитетно маслиново уље. Предлогом новог закона (члан 9), строго је забрањено мијешање увозног уља у ринфузи са домаћим маслиновим уљем и декларисање као домаћег производа. На овај начин штитимо потрошаче и производјаче који хоће да раде правилно и у складу са европским стандардима. Ако се господин Мартиновић заиста залаже за спрјечавање увоза неквалитетног уља, чуди његово залагање да се у Парламенту не расправља о Предлогу закона који управо спрјечава увоз неквалитетног уља.
Трећа теза: Господин Мартиновић каже да “није против увођења европских стандарда и прописа”.
У Предлог закона, а на захтјев Европске комисије, уврштена је подјела на категорије маслиновог уља у складу са европским стандарима и правном тековином ЕУ. Потрошачи у Црној Гори имају право да бирају да ли ће конзумирати екстра, обично, лампанте или рафинсано маслиново уље. Ми не можемо забранити да се на тржишту нађу све категорије маслиновог уља. Оно што произвођачи могу да ураде је да се купцима наметну квалитетом. Одлагање усвајања закона неће допринијети побољшању квалитета појединих произвођача. Ако је господин Мартиновић за увођење европских стандарда, онда му закон који је усаглашен са ЕК не може представлајти сметњу.
Четврта теза: „да не постоји ваљана инфраструктура за спровођење закона”.
Поново погрешна теза. Усвајањем закона покренуће се процедура акредитације лабораторије за анализу уља и акредитација панела за органолептичко оцјењивање дјевичанског малсиновог уља. То не значи да панел за органолептичко оцјењивање дјевичанског малсиновог уља не постоји, већ да није акредитован. А без акредитованог панела и лабораторије нема исправног, квалитетног и ваљано оцијењеног маслиновог уља. Повећање конкурентности, приступ ЕУ фондовима, заштита културе маслине, само су неке од области које ће се регулисати предложеним законом.
Пета теза: да “национално удружење, као кровна организација, може на квалитетан начин заузимати ставове када је у питању даљи развој маслинарства”.
Ова теза је тачна и управо је Министарство пољопривреде било иницијатор формирања националног удружења. Спремни смо да помогнемо реализацију ове ако то од нас буде тражено. Али, још једном истичемо, формирање националног удружења нема никакве везе са усвајањем закона. Закони се усвајају у Парламенту, а не сједницама Управних одбора НВО или удружења.
Забрињава и чињеница да иако су представници Удужења маслинара Бара били упознати са финалном верзијом Предога закона прије више од годину дана, нико од чланова удружења није послао један једини коментар, сугестију или предлог за измјену било ког члана предложеног закона.
Наравно није циљ донијети закон којим ће произвођачи бити незадовољни. Сматрамо да смо урадили све да сви који су били заинтересовани буду укључени у његову израду, да закон буде усаглашен са Европском комисијом и усвојен за доборобит свих. Вјерујемо да предложени закон може донијети бенефите произвођачима маслина и маслиновог уља у Црној Гори и много боље заштитити права и интересе потрошача.
Министарство пољопривреде и руралног развоја