Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Учешће министра др Суада Нумановића на јавној дебати “Процес преговора и особе с инвалидитетом”

Објављено: 30.07.2014. 23:16 Аутор: мљимп
Министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић данас је имао излагање у оквиру јавне дебате на тему ,, Процес преговора и особе с инвалидитетом“. Догађај је реализован у организацији Министарства вањских послова и европских интеграција, односно Канцеларије главног преговарача за вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији у сарадњи са Програмом за развој капацитета.

Ова изузетно значајна тема окупила је четрдесет учесника/ца који/е су данас својим присуством, коментарима, сугестијама и критикама допринијели стварању шире слике реалног пресјека ствари у области заштите и унапређења положаја лица с инвалидитетом.

Циљ јавне дебате био је размјена мишљења о актуелном стању и будућим активностима у преговарачком процесу у правцу унапређења положаја особа с инвалидитетом. 

Садашња политика у овој области одраз је животних услова, социјалне и економске политике разних периода, али и значајног броја специфичних околности које су утицале на животне услове особа са инвалидитетом. Незнање, немар, страх као друштвени фактори кроз вријеме које је иза нас маргинализовали су особе са инвалидитетом, успоравајући њихов напредак.
Јасна је чињеница да је заштита особа са инвалидитетом један од најосетљивијих и најспецифичнијих елемената друштвено-развојне, економске и пре свега социјалне политике уопште.

Приближавање наше земље стандардима Европске Уније и Уједињених Нација, већ је, добрим дијелом, извршено у области легислативе, односно правног оквира, који је и према мишљењу Европске Комисије врло кохерентан када су у питању особе са инвалидитетом.

Министар је истакао да је планом рада Министарства за људска и мањинска права предвиђено низ активности на плану укључивања у политички и јавни живот особа са инвалидитетом, као и да сматра да ће активности које се предузимају и планирају у току ове и наредних година, у тијесној сарадњи са невладиним организацијама чија је активност усмјерена на заштиту људских права особа са инвалидитетом, допринијети већој видљивости у остваривању бирачког права, већем учешћу у друштвеним токовима, покретању и обликовању грађанских иницијатива, као и учешћу у раду представничких тијела, те њиховом бољем социо-економском положају. Кровни закон о забрани дискриминације као и Закон о Заштитнику, који су након измјена и допуна усвојени и ступили на снагу ове године, дискриминацију су учинили видљивом и транспарентном.

У протеклих неколико година реализоване су значајне активности на спровођењу имплементације Закона о забрани дискриминације, које укључују План едукације као и План медијске промоције антидискриминаторског понашања. Ове активности имају за циљ јачање свијести и сензибилитета, прво, државне администрације, полиције, правосуђа, али и најшире црногорске јавности. Планом едукације државних службеника, носилаца правосудних функција и запослених у другим независним органима и организацијама из области пружања заштите од дискриминације, реализују се циклуси радионица које се баве кључним дискриминацијама у друштву и које у посебном дијелу обухватају дискриминацију особа са инвалидитетом. Међутим, особама с инвалидитетом треба омогућити не само уклањање физичких баријера већ и друштвених, створити претпоставке да се у потпуности укључе у друштвени живот као равноправни/е чланови/це заједнице у остваривању својих права.

Министар је закључио да је потребно заједнички радити на унапређењу положаја особа с инвалидитетом, почев од фреквентније размјене информација, конкретних сугестија и чврсте сарадње Владиног и невладиног сектора.,,Циљ нам је исти- интегрисаност особа с инвалидитетом у наше друштво, њихово пуно уживање права и слобода која им припадају, а ту ћемо потврду добити кроз примјере добре праксе, кроз дјела, а не кроз причу о спровођењу онога што пише у међународним и домаћим документима из ове области“, констатовао је министар др Нумановић. На крају је позвао све присутне да својим коментарима и сугестијама допринесу изради што квалитетнијој изради Предлога закона о забрани дискриминације особа с инвалидитетом, а чији је предлагач Министарство за људска и мањинска права и који ускоро треба да се нађе на јавној расправи.


ПР служба Министарства за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?