- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Министар Ивановић разговарао са предста...
Саопштење: Министар Ивановић разговарао са представницима банака о стварању услова за интензивније кредитирање црногорских пољопривредника
Министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић, са сарадницима, разговарао је данас са представницима свих комерцијалних банака у Црној Гори, о побољшању услова за интензивије кредитирање црногорске пољопривреде током процеса приступања Европској унији.
Намјера Министарства пољопривреде је да се кроз директну комуникацији са банкама представе наредни кораци у реализације пољопривредне политике, прилике за инвестирања кроз програме ИПАРД лике и ИПАРД, створе шансе за агресивније финансирање црногорских пољопривредника и заједнички размотре препреке које онемогужавају већу финансијску подршку овог, за црногорску економију, стратешки ваћног сектора.
„Са МИДАС пројекта подршке пољопривредним произвођачима, прелазимо на ИПАРД лике. Током наредних годину и по дана, кроз овај програм уз подршку Министарства, реализиваће се 18 милиона еура укупних инвестиција и остварити 9 милиона еура бесповратне подршке. То нису мала средства и требало би да привуку пажњу сваке банке у Црној Гори. Да не говоримо о средствима из ИПАРД програма, која су у овом моменту договорена на 39 милиона еура. То значи да у периоду 2016-20 година имамо потенцијланих 78 милиона еура инвестиција у пољопривреди. Дакле, суштина проблема је у томе како да повећамо учешће пољопривреде у портфељима банака.", казао је министар Ивановић.
Он је додао да је циљ размјене информација са банкарима и да се дефинишу разлози због којих се банке теже одлучују да кредитирају пољопривредне произвођаче, те да се и Министарство укључи у њихову комункацију и покуша да уклони постојеће баријере. „Разумијем банке да желе да имају што је могуће мање ризичне послове. Али, нема неризичних послова. Зато свако треба да да свој допринос смањењу појединачних ризика. Важно је ојачати процедуре, увести регистре, осмислити финансијско извјештавање које ће моћи да прихвате пољопривредни произвођачи. А то је заправо све оно за шта се залаже и на чему ради Министарство пољопривреде. Важно је да пољопривредни произвођачи разумију да уколико нијесу адекватно регистровани, не плаћајну порез, не попуњавају извјештаје, смањују вјероватноћу да добију финансијску помоћ банака. Предност ће имати они који испуњавају законом прописане услове и иду ка већим стандардима“, поручио је Ивановић.
Представници банака истакли су да комерцијалне банке имају позитивну сарадњу са великим пољопривредним произвођачима, углавном из агро-индустрије, али да је сарадња са малим, индивидуалним произвођачима на веома ниском нивоу. Банкари су поздравили инцијативу Министарства за заједничким радом, како би се и тај дио пољопривредника нашао у ситуацији да инвестира уз кредитна средства комерцијални банака.
Током састанка банкари су истакли важност осигурања у пољопривреди, као битног сегмента смањења ризика додјеле кредита. Министар Ивановић је најавио да ће комуникацију са банкама паралелно пратити и јачање сарадње са осигуравајућим кућама које послују у Црној Гори, те да ће се посебно интензивирати едукација пољопривредних произвођача о потреби осигуравања производње. „Појачаним активностима у области осигурања можемо смањити ризике. Нема ту несагласја са представницима банака. Али, ако смањимо ризике, онда су моја очекивања да ефекат заједничког рада буде дужи грејс период, рокови отплате и ниже каматне стопе, јер пољопривреди не одговарају класични комерцијални кредити“, рекао је Ивановић.
На првом састанку већ су се искристалисале заједничке активности за које учесници очекују брзе ефекте у кратком року. То су, прије свега кластери и кооперативе. „Фокусираћемо се на јачање кластера. С једне стране, банке су заинтересоване да обједине појединачне кредите малих пољопривредних произвођачаа кроз кластере. С друге стране, малим пољопривредним произвођачима од стране великих обезбјеђује се продајно тржиште, а самим тим и већа сигурност за враћање кредита. Спремни смо да идемо у два правца. Спремни смо да заједно са пољопривредним произвођачима идемо у правцу употребе субвенција као додатног инструмента заштите у послу према банкама“, казао је министар Ивановић.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја