- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Жетва пшенице у општини Подгорица приво...
Саопштење: Жетва пшенице у општини Подгорица приводи се крају
Укупне површине под житарицама обухваћене прољећњом сјетвом на подручју општине Подгорица веће су за 16,5 одсто у односу на упоредне податке из 2013. године, чиме је подручје главног града по засијаним површинама достигло четврто мјесто у односу на остале црногорске општине. Када се саберу ратарске (324ха) и повртларске културе (176,4ха), први пут се прескочила бројка од 500 хектара, и то оних који су у режиму субвенција.
Министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић приликом данашњег обиласка жетве пшенице у Зети изразио је задовољство због података који показују овогодишњи раст површина под ратарским и повртарским кулутурама на простору Подгорице. „Прошле године под ратарским културама налазило се 278хектара, а ове 324ха, што представља раст од 16,5%. Додамо ли површине под повртаским културама, добијамо преко 500ха које се налазе у режиму субвенција. То је добар резултат. Али, морамо ићи даље и поставити нове циљеве. Освојили смо 500ха, хајде да циљ за 2015. годину буде 550ха. Хајде да наставимо раст за наредних 10%”, поручио је министар Ивановић, који је данас обишао највећег произвођача житарица у подгоричкој општини, породицу Новаковић.
Према подацима које је управо обрадило Министарство пољопривреде, када је у питању прољећна сјетва, највеће површине под ратарским и повртарским културама налазе се у Бијелом Пољу (599ха), Пљевљима (587ха) и Рожајама (506ха). Са 500,4ха Подгорица се налази на четвртом мјесту, с тим што Подгорица, прије свега због климе, предњачи у повртарским културама.
Министар Ивановић је појаснио да је ријеч о 500ха који су у систему субвенција, али да су засијане површине и веће, јер постоје власници који нису испунили све услове да добију субвенције. Додао је да је број индивидуланих корисника субвенција на простору општине Подгорица за 23 мањи у односу на 2013. годину и појаснио да постепено долази до укрупњивања површина које се обрађују. „Подсјетићу да смо од ове године представили нове процедуре које су мало захтјевније и које очигледно један дио пољопривредних произвођача није успио да испуни. Испуњење процедура је битно, прије свега из разлога веће посвећености овог Министарства питањима безбједности хране и постепеног побољшања стандарда производње које намеће процес придруживања Европској унији. С друге стране, уз подршку Владе, Министарство пољопривреде обезбиједило је субвенције за гориво за све пољопривредне произвођаче, понудило подршку осигурању усјева и објеката, и на крају, кроз мјере Агробуџета, утврдило подршку за повртарске и ратарске културе. Дакле, сви који су посвећени развоју пљопривреде, имају подршу овог министарства и Владе” закључио је Ивановић.
Добар примјер испуњавања очекивања у смислу унапређења производње је и породица Новаковић која уназад неколико година констатно повећава површине под засадима житарица, набавља нову механизацију, смањује трошкове производње, планира нова улагања у циљу постизања још веће конкуретности. Ове године, Новаковићи су посијали 80 хектара, углавном ражи, затим пшенице и кукуруза. Дио разговора министра Ивановића са Новаковићима ишао је у правцу разматрања подршке Министарства за њихове будуће пројекте, кроз мјере ИПАРД лике, програма, касније ИПАРД-а.
Љубо Новаковић каже да из ове године засијане површине веће за око 20 одсто, и да нема проблема са пласманом житарица у домаћим млиновима. Ове године, како каже, набавио је и два нова комбајна, а за наредне године планира набавку великог трактора, изградњу мини сушаре, силоса и друге опреме и објеката. Новаковићи годинама својим комбајнима жању житарице и осталим произвођачима. Ове године пожњели су око 400 хектара, али их је кишно вријеме омело да посао већ заврше. „Вријеме свакако неће утицати на квалитет, претпостављамо да хоће једним дијелом на приносе“, истиче Новаковић, који ће, како истиче, своје производе понудити тржишту, удружено са пар колега из Зете, такође већих произвођача.
Утицај врменских услова на квалитет и приносе била је једна од тема разговора Министра са Новаковићима. Министар је још једном позвао све пољопривредне произвођаче да размишљају о мјерама осигурања, те да подијеле ризик пословања.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја