- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Министар Ивановић говорио на 19. Милоче...
Саопштење: Министар Ивановић говорио на 19. Милочерском развојном форуму
Пољопривреда више није социјална категорија. Без обзира на нашу историју, политичка опредјелјенја, сажаљивост…, инвестиције у истраживања, иновације и технологије, као и образовање фармера претварају социјалну пољопривреду у агро-бизнис. Агробизнис се заснива на логици стварања, а не на логици редистрибуције, која не доприноси стварању иновације, казао је министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић говорећи на 19. Милочерском развојном форуму, које је организовало Друштво економиста и менаџера Црне Горе.
Министар Ивановић је казао да управо логику агро-бизниса, својим приступом и политикама, афирмише Министарство на чијем је челу, наводећи посебно примјер подршке сектору пчеларства. “Зашто смо се одлучили за овај сектор? Прво, посљедње студије показују да број пчела у многим земљама свијета опада. То не само да ремети природну равнотежу, већ креира и значајне додатне трошкове у пољопривреди (прије свега за опрашивање). Друго, мед је производ за којим постоји стабилна тражња у региону и свијету. Добар мед није проблем продати. Додатно, Савез пчелара Црне Горе је добро организован и има добар тим који га предводи, који уз то разумије значај образовања и истраживања. Страх да нас не задеси оно што је задесило друге земље и жеља да се што боље валоризује производ који има квалитет, натјерао нас је да осмислимо модел“, казао је министар Ивановић, наводећи да он обухвата изградњу Куће меда, подршку у набавци опреме за производњу воска, подршку образовању и едукацији, као и јавни позив, прије свега младим и креативном људима, да осмисле јединствено паковање, заштитни знак и лого за Кућу меда и црногорски мед.
Управо од младих, креативних и способних људи, како је казао Министар, зависи и будућеност пољопривреде. “Од Вас и Вашег односе према сопственој будућности, зависи и будућност пољопривреде”, поручио је министар Ивановић, обраћајући се младим људима присустним на Милочерском форуму, чија је тема ове године “Креативност, иновативност и дизајн”.
Говорећи о изазовима у пољопривредној производњи, Министар је казао да ће, уколико се нешто не промијени, производња хране бити недовољна да прехрани растући број становника до 2050. године, који се процјењује на 9 милијарди људи. . “Да би се прехраниле додатне 2 милијарде становника потребно је повећати продуктивност у пољопривреди за најмање 70 одсто. Производња хране је ограничена са три фактора: ресурсима, тражњом за храном и климатским промјенама. Мјесто пресјека је такозвани “сигурни простор”. За стварање могућности за производњу довољне количине хране, потребно је повећати тај простор. Али како? Повећањем продуктивности, измјенама режима исхране и елиминисањем отпада хране, као и повећањем инвестиција, већим издвајањима за истраживања и улагањем у образовање, рекао је министар Ивановић.
Он је рекао да водеће земље свијета улажу значајна средства у истраживање у области пољопривреде, али да пољопривреди данас, ипак, недостају нове идеје, начин размишљања, стваралачки дух, већа креативност. “Ту видим простор за младе људе попут Вас”, казао је Министар.
Говорећи о значају иновација, Ивановић је навео и два конкретна примјера: Салата у лејама из пластеника у Зети, гдје се остварује принос два пута годишње са два запослена и салата на ротационој плочи у Јапану гдје се принос остварује 365 дана у години са једним запосленим. Или, трава која у Црној Гори расте на земљи и користи се да би се ријешио дио проблема око исхране крупне стоке и трава која се гаји у пластичним кадама, у којима нема земље, у Великој Британији. Оваквих примјера има веома много. Али иновације не настају у канцеларијама, нити их креира администрација“, поручио је министар Ивановић.
Милоцерски развојни форум - кадрови
Излагање министра Ивановића на Милочерском форуму
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја