Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о родној равноправности у завршној фази

Објављено: 17.09.2014. 21:41 Аутор: ПР служба

Министарство за људска и мањинска права данас је у старој згради Владе одржало и посљедњи округли сто у оквиру Јавне расправе поводом Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о родној равноправности. Испред Министарства за људска и мањинска права министар др Суад Нумановић је у своје лично име и у име свих који су учествовали и дали своју подршку Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о родној равноправности, упутио изразе захвалности сте на издвојеном времену да присуствују и учествују у једном врло значајном догађају.

mmpМинистар је констатовао да је Црна Гора је у процесу преговора за пуноправно чланство у ЕУ што је води даљем напретку у примјени стандарда Европске Уније, па и по питању родне равноправности. Родна равноправност заправо подразумијева равноправно учешће жена и мушкараца у свим областима јавног и приватног сектора, једнак положај и једнаке могућности за остваривање свих права и слобода и коришћење личних знања и способности за развој друштва, као и остваривање једнаке користи од резултата рада. Тако говоримо о једнаким улогама жене и мушкарца у нашем друштву без икакве дискриминације.

Наша држава препознаје значај улоге жене у друштву и сходно томе ствара претпоставке за јачање те улоге постављајући у фокус интересовања економско оснаживање жена у друштву, превенцију и заштиту од насиља и насиља у породици као и активније учешће у јавном и политичком животу.

Закон о родној равноправности је усвојен 2007. године и сада се појавила потреба за одређеним измјенама. Један од разлога за измјене и допуне постојећег закона је усклађивање са недавно усвојеним Законом о забрани дискриминације, што је и Европска комисија идентификовала као кључни разлог.

,,Наш је задатак да истрајемо у напорима да своје друштво издигнемо на још виши ниво када говоримо о поштовању људских права и да се сваки наш грађанин/ка осјети као пуноправни члан/ица тог друштва. Право жена на једнак третман представља прије свега основно људска право.

Жене заузимају више од половине нашег друштва. Морамо имати у виду свакодневно изузетан значај сваке од њих. Жену морамо економски оснажити, заштити од сваког вида насиља и учинити је виднијом у друштву. Јачање самосвијести код саме жене, доприноси јачању колективне свијести нашег друштва”, изјавио је министар др Нумановић у свом обраћању присутној јавности.

У пленарној сали данас се окупило око стотину заинтересованих да бране и штите права жене у нашем друштву и својим сугестијама и коментарима, које ће Радна група размотрити, помогну да Нацрт овог закона буде што квалитетнији и да Закон буде што је могуће лакше примјенљив.

Главна замјерка постојећем Закону, који је иначе означен као један од врло квалитетних закона у региону, је неефикасност његове примјене.

Присутнима су се у поздравним говорима обратили осим министра др Суада Нумановића, Њ.Е. Амбасадор Митја Дробнич, шефица програма за демократизацију у Мисији ОСЦЕ у Црној Гори, Лиа Мањагуањо и замјеник Сталног представника УНДП у Црној Гори, Миодраг Драгишић.

Учесници су били представници/е државних органа, Делегације ЕУ у Црној Гори, УНДП-а, ОСЦЕ-а,УНХЦР-а,УНИЦЕФ-а, локалних самоуправа НВО сектора,правосудних органа, затим координаторке за питања родне равноправности .

Јавна расправа званично се завршава 22. септембра 2014. док ће Извјештај о истој бити постављен на сајту Министарства.

ПР служба Министарства за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?