Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: 23 године од проглашења Црне Горе еколошком државом

Објављено: 20.09.2014. 00:54 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Црна Гора је постала еколошка држава скупштинском Декларацијом усвојеном 1991. године на Жабљаку, а којом је дефинисано стратешко опредјељење државе да усваја и примјењује највише стандарде из области заштите животне средине, очувања природе и економског развоја на принципима еколошки одрживог система. Ова визија развоја наше државе је уграђена и у највиши политичко-правни акт –Устав који садржи одредбе о посвећености Црне Горе заштити животне средине и развоју базираном на принципима одрживости.

Иако је током протекле 23 године Црна Гора била суочена с бројним економским и еколошким изазовима, данас се наша држава ипак може похвалити очуваном природом и разноликошћу и богатством биодиверзитета. Очуваност животне средине и природних ресурса је уједно и препознатљива карактеристика Црне Горе која је на глобалном нивоу сврстана у тзв. хот спотове европског и свјетског биодиверзитета. Наиме, поред 5 националних паркова, тренутно је у ЦГ додатно заштићено још око 50 локалитета, од којих је неколико подручја под међународном заштитом (УНЕСЦО, Рамсар), што свеукупно чини готово 20% територије државе.

Рад на унапријеђењу стања животне средине, али и заштите свих њених сегмента је перманентан. Институције система, уз подршку цивилног друштва, свакодневно су посвећене улагању додатних напора који су усмјерени ка побољшању стања површинских и подземних вода, ваздуха, земљишта, морског бидиверзитета, итд. Црна Гора, иако глобално мали емитер гасова с ефектом стаклене басте, дио је међународних напора усмјерених ка митигацији штетних и негативних ефеката и посљедица климатских промјена. Поред тога, значајни кораци се спроводе и у дијелу адаптације на климатске поремећаје изазване поплавним таласима и пријетњама од суша, а све у циљу заштите живота и здравља становника и очувања наше животне средине. Посебан фокус у процесу достизања визије Црна Гора-еколошка држава је трасирање исправног пута у дијелу третмана отпада, првенствено по питању минимизирања количине генерисаног отпадног материјала, смањања његове штетности по животну средину, али и његовог поновног коришћења, употребе и рециклаже. Третман отпадног материјала као ресурса, представља и посебно ће представљати у долазећем периоду поље на којем је потребно да напоре уложимо сви: држава, цивилно друштво и грађани.

Како је од 1991. Црна Гора прешла дуг пут друштвено-економског развоја, а чији најновији период обиљежава процес европских интеграција, потребно је подсјетити да се у циљу усвајања и практичне примјене затјевних и строгих критеријума и стандарда у овој области, предано и континуирано ради на преузимању и имплементацији европске правне тековине у области животне средине. Процес ЕУ интеграција у области животне средине и климатских промјена је комплексан и изискује инволвирање свих субјеката у друштву (државе, цивилног друштва, академске заједнице). Усвајањем модерног еколошког законодавства и његовим ефикасним спровођењем, створиће се квалитетније и здравије животно окружења за све грађане Црне Горе.

Коначно, на дан када се навршавају 23 године од када је донијета одлука да се Црна Гора прогласи еколошком државом, важно је подсјетити да је овај цивилизацијски искорак и поштовање промишљања о заштити драгоцјеног простора у којем живимо из 1991. дужност и обавеза сваког појединца и институције. Стога, само удруженим дјеловањем и синергијом снага моћи ћемо и даље да баштинимо ову тековину и наставимо да градимо визију и препознатљивост Црне Горе као еколошке државе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?