- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Управа поморске сигурности на радионици...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Управа поморске сигурности на радионици за узорковање и анализу баластних вода у Словенији
Објављено: 26.09.2014. • 21:30 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
У Порторожу у Словенији у организацији Института за воде Републике Словеније, одржана је теоријска и практична обука за узорковање и анализу баластних вода. Обука је одржана као дио БАЛМАС пројекта у којем је Управа поморске сигурности један од пројектних партнера.
Обука за узорковање и анализу баластних вода спроведена је као дио активности из радног пакета 7 који води Институт за воде Републике Словеније, а одржана је у просторијама Станице за биологију мора у Пирану. Обуку су спровели др. Матеј Давид и др. Степхан Голласцх.
Циљ овог радног пакета је стварање интегрисаног БАЛМАС система за подршку приликом одлучивања који обухвата и извјештавање о баластним водама, процјену ризика од баластних вода и систем раног узбуњивања. На тај начин би се надлежним властима Јадранских држава омогућило сигурно и ефикасно спровођење мјера за управљање баластним водама у складу са Конвенцијом о баластним водама.
Општи циљ БАЛМАС пројекта је повећана контрола операција везаних за баластне воде и развијање интегрисаног Плана за управљање баластним водама који ће омогућити усклађеност прекограничних система контроле у јадранским лукама како би се спријечио пренос штетних водених организама и патогена (ХАОП).
Први дан радионице био је теоријског типа. Учесници су упознати са начином узимања узорака баластне воде са бродова и протоколима који се у тим случајевима примјењују. Теоријски дио обухватао је како протоколе и узорковање од стране официра контроле луке државе, тако и научне протоколе везане за анализирање узорака.
Други дан био је резервисан за практичну примјену теоријских знања па су учесници имали прилику да присуствују узимању узорака са брода усидреног у луци Копар. Узорци су обрађивани током послијеподневне сесије у лабораторијама Института и тада су представљени протоколи за обраду и анализу узетих узорака. Дводневна обука завршена је дискусијом о будућим активностима и проблемим са имплементацијом радног пакета 7.
Учесници из Црне Горе били су Владан Радоњић, Предраг Ратковић и Даринка Јоксимовић из Управе поморске сигурности; Жељко Ломпар и Новица Мијовић из Лучких капетанија Бар и Котор; Драгана Дракуловић, Сандра Марковић и Бранка Песторић из Инситута за биологију мора који је такође пројектни партнер на БАЛМАС пројекту из Црне Горе.
ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Везани чланци:
Радуловић: Регулисаћемо рад поморских агената 07.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?