Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Бошковић говорио на 65. засиједању Извршног Комитета Програма Високог комесара Уједињених нација за избјеглице

Објављено: 01.10.2014. 18:00 Аутор: мрсс
Делегација Црне Горе коју предводи министар рада и социјалног старања мр Предраг Бошковић учествује на 65. засиједању Извршног Комитета Програма Високог комесара Уједињених нација за избјеглица (ЕxЦом) у Женеви које се одржава од 30. септембра до 4.октобра 2014. године.

Током, данашњег, излагања на засиједању Извршног одбора УНХЦР-а, министар Бошковић је говорио о посвећености Црне Горе рјешавању питања избјеглих и расељених особа. 

Он је рекао да је Црна Гора урадила јако пуно по питању трајног рјешавања положаја избјеглих и расељених особа интегришућих у црногорско друштво, али и поштујући њихову вољу за добровољни повратак у земљу поријекла. Интезивно се ради и на ријешавању њиховог стамбеног питања корз ИПА програме и Регионални стамбени програм, казао је он. 

На крају излагања министар Бошковић је закључио да Црна Гора спроводећи бројне националне и међународне иницијативе, и да ће даље тежити ка унапређењу положаја избјеглица с циљем обзбјеђења једнаких права и равноправних могућности за сваког члана црногорског друштва. 



65. засиједање Извршног комитета Програма Високог комесара за избјеглице -ЕxЦом
Женева, 30. септембар - 4. окробар 2014. године
Излагање мр Предрага Бошковића, министра рада и социјалног старања



Г-дине Високи комесаре,
Екселенције,
Даме и господо,

Задовољство ми је што могу да кажем да Црна Гора у потпуности подржава став Европске уније по питању расељених особа. Поред тога, част ми је да у име Црне Горе искажем захвалност на подршци коју Високи комесар и УНХЦР пружају Црној Гори у рјешавању статуса избјеглих и расељених. 

Црна Гора је посвећена највишим принципима међународне заштите, подршке и помоћи избјеглим и расељеним особама. 

У посљедњих двадесет година Црна Гора се суочила са приливом избјеглих и расељених особа са простора бивше Југославије, као посљедица балканских ратова. Зато пред Комитетом желим да представим политику коју Црна Гора спроводи у циљу трајног рејшавања питања избјеглица. 

Г-дине Високи комесаре, 

Црна Гора је урадила јако пуно по питању трајног рјешавања положаја избјеглих и расељених особа. Поред низ стратешких докумената које смо доинијели у циљу њиховог интегрисања у црногорско друштво и добровољног повратка у земљу поријекла, интезивно радимо и на ријешавању њиховог стамбеног питања.

Регионалним стамбеним програмом, који уз помоћ међународних партнера реализујемо у сарадњи са Босном и Херцеговином, Хрватском и Србијом ријешићемо стамбено питањ за 6.063 особе које спадају у најрањивије категорије изградњом 907 стамбених јединица, испоруком грађевинског материјала за 120 стамбених јединица, изградњом 60 монтажних кућа и 68 смјештајних јединица у Дому старих у Пљевљима.

Са задовољством могу да кажем да је припремљења тендерска документација за изградњу зграде у Никшићу и очекује се скоро објављивање јавног позива за избор извођача. У току је припрема тендерске документације за Дом за старе у Пљевљима. У циљу трајног окончања постојања колективних центара и рјешавања стабеног питања аплицирали смо и за два пројекта и то изградњу 94 стана у Беранама и 32 стана у Херцег Новом. 

Активности Владе усмјерене су и на интензивирању билатералне сарадње са земљама поријекла, посебно са Владом Републике Косово, и директне комуникације са расељеним и интерно расељеним особама на терену, кроз информативне кампање и организоване одласке у земље поријекла у циљу прибављања личних докумената неопходних за регулисање статуса.

Реузлтат тога је повратак 13 породица са 67 чланова, током прошлог мјесеца, у општину Клина Републике Косово. За реализацију ове активности владе Црне Горе и Републике Косово су имале подршку институција ЕУ и УНХЦР-а. Са реализацијом добровољног повратка наставићемо и у наредном периоду чиме ћемо испунити жеље расељених да се врате у земљу поријекла, јер су се за добровољни повратак тренутно пријавиле 103 породице. 

Наставићемо да спроводимо активности на побољшању социјално-економског положаја избјеглих и расељених, с посебним акцентом на образовање дјеце интерно расељених особа из ромско египћанске популације.

Црна Гора је направила напредак и у области политике азила и миграција. Отворен је Центра за смјештај тражилаца азила капацитета за 65 особа, 20. фебруара ове године, који функционише у складу са међународним стандардима. Успостављанем овог Центра и усаглашавањем правне тековине Црне Горе са ЕУ, створени су услови за пуну имплементацију међународних стандарда у овој области.

Господине предсједавајући,

Својим досадашњим напорима, уз испуњавање највишег нивоа хуманости и одговорности, Црна Гора ће наставит додатно да афирмише вриједносне тековине на којима је наше друштво утемељено и на најбољи начин спроводи Конвенцију Уједињењих нација о избјеглицама. 

Црна Гора ће наставити са активностима у циљу унапређења положаја избјеглица с циљем обзбјеђења једнаких права и равноправних могућности за сваког члана нашег друштва. 



Захваљујем на пажњи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?