Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Директива 2013/55/ЕУ Европског парламента и Савјета од 20. новембра 2013. о измјенама Директиве 2005/36/ЕЗ о признавању стручних квалификација и Регулативе (ЕУ) бр. 1024/2012 о административној сарадњи путем Информацијског система унутрашњег тржишта

Објављено: 30.09.2014. 21:41 Аутор: мрсс
Директива 2013/55/ЕУ Европског парламента и Савјета од 20. новембра 2013. о измјенама Директиве 2005/36/ЕЗ о признавању стручних квалификација и Регулативе (ЕУ) бр. 1024/2012 о административној сарадњи путем Информацијског система унутрашњег тржишта објављена је 28. децембра 2013. године.

Директивом 2005/36/ЕЗ се гарантује особама које су стекле стручне квалификације у једној од држава чланица ЕУ приступ истој професији са истим правима приликом обављања те професије у другој држави чланици, као и држављанима те државе чланице. Циљ Директиве је био да се побољшају важећа правила система признавања квалификација.

Пројект модернизације ове директиве једна је од дванаест приоритетних мјера садржаних у Закону о јединственом тржишту из 2011, за промовисање раста и стварање радних мјеста. 

Доношење нове Директиве има велики значај за све професије у здравству, нарочито за медицинске сестре и бабице. Прва новина у директиви је увођење Европске професионалне картице (ЕПЦ), која представља електронски сертификат. Сврха картице је поједностављење процеса признавања квалификација међу државама чланицама ЕУ са циљем повећања ефикасности и смањења трошкова. 

Друга важна одредба новог прописа се односи на професионалце који желе наставити са својим активностима у другој држави чланици у којој су такве активности само дио професије са ширим опсегом него у њиховој матичној држави.

Измјене се тичу и питања трајног стручног усавршавања и заједничког оквира образовања. Трајно стручно усавршавање представља захтјев према државама чланица да га подстичу нарочито код професије доктора медицине, специјалиста, доктора опште праксе, медицинских сестара и бабица. Заједнички оквир образовања обликован је како би осигурао заједнички минимум знања, вјештина и компетенција потребних за обављање одређење професије или за специјализацију унутар регулисане професије.

Такође, директивом се наглашава значај Европског квалификационог оквира, који има за циљ промовисање транспарентности и упоредивости професионалних квалификација. Овај овквир представља значајан извор информација за надлежна тијела која испитују професионалне квалификације стечене у другим државама чланицама.

Нова директива такође предвиђа,,језичку контролу” приликом пресељења лица која обављају регулисану професију у циљу повећања сигурност пацијената. Заправо, ова лица ће морати полагати испит о познавању барем једног службеног језика државе у коју су дошли. 

Надлежна тијела сваке државе чланице морат ће унапријед упозорити одговарајућа тијела друге државе на професионалце који више нису овлашћени за обављање своје професије због дисциплинског или казненог поступка кроз посебне механизме упозорења.

Због доношења измјене Директиве 2013/55/ЕУ биће потребно усклађивање свих закона и подзаконских аката којима се уређује обављање регулисаних професија у Црној Гори.


Овдје можете преузети превод директиве на хрватски језику:  Директива Европског парламента и Савјета о признавању стручних квалификација ...пдф 



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?