Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић примио данас главног тужиоца Међународног кривичног суда за бившу Југославију Сержа Брамерца

Објављено: 09.10.2014. 21:38 Аутор: Д. П.

„Иако често у региону, ово је моја прва посјета Црној Гори, што је несумњив показатељ да за вријеме свог мандата нисам имао професионалну потребу да посјетим вашу земљу, будући да је Црна Гора од самог оснивања Међународног кривичног суда за бившу Југославију исказивала континуирану посвећеност сарадњи са хашким трибуналом и доприносила успјешности његове мисије. Не долазим због проблема већ да захвалим на активној улози Црне Горе у координацији и сарадњи у предметима пред хашким трибуналом као и у регионалној сарадњи на пољу откривања и гоњења најтежих кршења међународног хуманитарног права“, саопштио је главни тужилац Серж Брамерц на састанку са потпредсједником Владе и министром правде Црне Горе Душком Марковићем одржаним данас у Вили „Горица“ у оквиру дводневне званичне посјете Црној Гори.

Потпредсједник Марковић је захвалио тужиоцу Брамерцу на посјети Црној Гори у важном тренутку за њен даљи напредак, а то је интензивни преговарачки процес за чланство у ЕУ гдје је, сходно новом приступу ЕУ у преговорима, кључ успјеха у области јачања владавине права и гдје ће у фокусу пажње бити способност правосуђа у цјелини да обезбиједи још квалитетнији биланс резултата.

Он је захвалио саговорнику на оцјени о отвореној и потпуној сарадњи Црне Горе са Међународним кривичним судом за бившу Југославију у Хагу, и констатовао да је суд у Хагу остварио веома важне резултате у погледу привођења правди починилаца најтежих кривичних дјела из области међународног хуманитарног права и дао свој допринос изградњи мира и помирењу на простору бивше Југославије.

На састанку је истакнут значај сарадње правосудних органа држава региона како би се сви предмети ратних злочина успјешно окончали пред националним судовима, како у циљу обезбјеђивања досљедне борбе против некажњивости, тако и за сврхе правичног обештећења за жртве кривичних дјела и њихове породице.

У том контексту, потпредсједник Марковић је истакао да је Предлог закона о накнади штете жртвама кривичних дјела, поред Републике Хрватске, израдила и Црна Гора, а који се налази у завршној фази припреме.

Обострано је поздрављено и потписивање Декларације између Хрватске, БиХ, Црне Горе и Србије, којом су се предсједници ових земаља обавезали да ће подржати процес трагања за несталим особама.

На састанку је било ријечи и о предметима ратних злочина који су вођени и воде се пред правосудним органима Црне Горе. Од пет предмета ратних злочина, три су окончана осуђујућим пресудама, за један је жалбени поступак у току а за један предмет тужилаштво припрема ванредни правни лијек – захтјев за заштиту законитости.

Истакнута је потреба јачања капацитета тужилаца и судија у Црној Гори кроз, између осталог, њихове обавезне обуке о међународном хуманитарном праву укључујући међународне експерте и уз сарадњу са Међународним кривичним судом за бившу Југославију, како би напори у борби против некажњивости и обезбјеђивању да жртве ратних злочина имају приступ правди и одштети били ојачани и у потпуном складу са међународном јуриспруденцијом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?