- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде У Подгорици одржан седми састанак Пододбора за обл...
У Подгорици одржан седми састанак Пододбора за област пољопривреде и рибарства
Црна Гора је у протеклих скоро годину дана остварила раст примарне пољопривредне производње и повећање прераде у том сектору, а напредовање у преговарачком процесу даје шансе да током наредне године за преговоре са ЕУ буду отворена, макар, поглавља 11 и 12, која се односе на пољопривреду и рурални развој, као и безбједност хране, ветеринарску и фитосанитарну политику, казао је министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић на састанку Седмог Пододбора за област пољопривреде, који је одржан у Подгорици.
Замјеник шефа Јединице за Црну Гору у Генералном директорату за проширење ЕК Томас Хаглајтнер, оцијенио је да је Црна Гора на добром путу и да је ЕК спремна да настави техничку подршку у преговарачком процесу.
Представници Министарства пољопривреде и руралног развоја представили су данас напредак који је остварен у областима која се односе на поглавља 11, 12 и 13, које се односи на рибарство, у периоду од претходног састанка који је одржан у Бриселу, 6. новембра 2013.
Подсјећајући на остварене резултате у пољопривредној производњи и агроиндустрији, Министар је навео раст откупа млијека, увођење мјера за раст квалитета сировог млијека, податке који указују на повећање сточног фонда, затим повећање учешћа пољопривредно-прехрамбених производа у робној размјени са 24,0% на 27,6%, раст извоза од 60,2%, повећање покривености увоза извозом повећана је са 11,9% на 18,1%, као и податак о расту учешћа пољопривреде у БДП са 7,4% 2012. године на 8,0% 2013. године.
Говорећи о постигнутим резултатима у поглављу 11, министар Ивановић је рекао да очекује да до краја године Влада усвоји стратегију развоја пољопривреде и акциони план, чија израда је у току и за које је ЕК дала корисне резултате. „Усвојен је закон о измјенама и допунама Закона о пољоприверди и руралном развоју, закон о органској производњи, у скупштини је закон о маслинарству и кооперативама. Урађен је велики број правилника, посебно истичем правилник о Регистровању газдинстава. Урадили смо нацрт ИПАРД ИИ програма, који је послат ДСГ Агри - ју на коменатаре. Објављен је пети МИДАС програм, за који је предвиђен буџет од 500 хиљада еура“, казао је Ивановић.
Он је оцијенио да усаглашавање пољопривреде са правном тековином ЕУ није нимало једноставан посао, не само због тога што је потребно да у наше законодавство инкорпорирамо преко 4.000 правних аката, чак и не толико због тога што се преко 40% укупног АКИ-а односи на област пољопривреде, већ прије свега, због великих разлика у разумијевању и стандардима проузрокованих деценијским заостајањем пољопривреде услијед распада Југославије и ратова.
Министар Ивановић је апеловао на Свјетску банку и Делегацију ЕУ у Подгорици да елиминишу бирократске баријере, како би средства предвиђена за подршку пољопривредним произвођачима кроз ИПАРД лике могла што прије да буду расположива. „Након вишемјесечних преговора СБ и Делегације ЕУ у Подгорици о коришћењу средстава ИПАРД програма додијељених Црној Гори за 2012., 10 јула ове године потписан је споразум о повјереничком фонду. Постигнут је договор у коме је СБ одговорна за тај новац, а буџет повјереничког фонда је 3,2 милиона еура. Изражавам незадовољство због велике битрократије и процедура на реалицији СБ и Делегације. Ми немамо толико времена за чекање и апелујем да се пронађу бржа рјешења у комуникацији, јер наши пољопривредници не могу да чекају да у зимском периоду уђемо у објављивање позива и да почну грађевинске радове на објектима. Љубазно вас молим да отколоните бирократске процедуре и да што прије објавимо позив, јер подсјећам на џентлменски договор да 2016. крећемо са употребом ИПАРД-а, а да прије тога у два наврата користимо средства ИПАРД лике“, рекао је министар Ивановић.
Он је подсјетио да је МПРР испунило обавезу запошљавања људи у директоратима – за плаћања и рурални развој, напомињући чињеницу да је парламент током три мјесеца блокирао процедуру запошљавања.
Према ријечима министра Ивановића, поглавље 12, које се односи на безбједност хране, је најзахтјевније за испуњавање, посебно због критеријума за отварање поглавља који се тичу усвајања 12 закона, стратегије и акционог плана, и категоризацију објеката. „Очекујем да ћемо тај посао завршити до краја године, јер би било изузетно важно да се током 2015. отворе преговори у овом поглављу, оцијенио је министар Ивановић.
Он је, говорећи о поглављу 13 – Рибарство, рекао да је урађен нацрт закона о измјенама и допунама Закона о морском рибарству и марикултури, на чему је уложен велики напор, што очекује да буде регистровано у наредном извјештају ЕК о напретку.
Замјеник шефа Јединице за Црну Гору у Генералном директорату за проширење ЕК Томас Хаглајтнер рекао је да, уколико се динамика испуњавања обавеза из приступања настави овим темпом, наредни извјештај ЕК о напретку Црне Горе имаће значајан број питања о којима треба да извијести. „Цијенимо ваше лично лидерство и посвећеност у припреми сектора пољопривреде, безбједности хране и рибарства за ЕУ. То су сектори који ће вјероватно бити под највећим утицајем приступања ЕУ, али и сектори који за Црну Гору представљају велике могућности“, рекао је Хаглајтнер.
Он је додао да мјерила за отварање преговора не треба да буду оптерећење, него инструмент који ће учинити сљедеће кораке ефикаснијим. Мислим да сте на правом путу, рекао је Хаглајтнер.
Седми састанак Пододбора за област пољопривреде и рибарства - кадрови
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја