- Влада Црне Горе
Министарка Пејановић - Ђуришић: СЕДМ процес доприн...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарка Пејановић - Ђуришић: СЕДМ процес доприноси визији слободне Европе
Објављено: 16.10.2014. • 17:30 Аутор: Биро за односе с јавношћу
Видео: Обраћање предсједника Скупштине Црне Горе Ранка Кривокапића на министарском састанку у оквиру иницијативе министара Југоисточне Европе (СЕДМ)
Видео: Обраћање директора Канцеларије генералног секретара ОЕБС Марсела Песка на министарском састанку у оквиру иницијативе министара Југоисточне Европе (СЕДМ)
СЕДМ процес представља ефикасну платформу за разматрање политичких и војних питања и форум на којем државе чланице промовишу регионалну сарадњу кроз заједничке напоре и олакшавају евроатланске интеграције, доприносећи визији јединствене и слободне Европе у миру - рекла је министарка Милица Пејановић-Ђуришић, отварајући састанак министара одбране Југоисточне Европе - СЕДМ, у оквиру другог Свеобухватног регионалног министарског састанка који је одржан у Будви.
Министарка Пејановић-Ђуришић је нагласила је да је СЕДМ успио да одржи регионални значај и да је овај састанак био прилика да се размотре и прилагоде савременим изазовима различити погледи и идеје, које се могу даље примјењивати кроз ову иницијативу, оцијенивши да је постојећа сарадња у сектору одбране одраз политичке зрелости коју треба унаприједити, с обзиром на нове пријетње, ризике и изазове по овај дио Европе.
Обраћајући се учесницима састанка, предсједник Скупштине Ранко Кривокапић оцијенио је да је за Црну Гору у савременим условима, као и за све државе региона, чланство у НАТО алијанси најбољи гарант стабилности и безбједности, нагласивши да је Црна Гора спремна да буде поуздан и сигуран партнер, као и мјесто спајања нових вриједности које ће донијети успјешна регионалан сарадња, уз непосредно учешће и утицај евроатлантских и европских институција.
Директор канцеларије генералног секретара ОСЦЕ Марцел Песко истакао је значај регионалне сарадње по стабилност Западног Балкана и нагласио значај регионалних форума за сарадњу приликом усвајању реформских агенди. „Приоритет ОЕБС-а у овом региону је одржавање стабилности, прије свега кроз контролу конвенционалног наоружања, те подршку спровођењу Кодекса понашања у политичко-војним аспектима безбједности, Мјерама изградње повјерења и безбједности (ЦСБМ) и демилитаризацију региона”. Песко је поздравио јачање регионалне сарадње и у борби против транснационалних пријетњи као што су организовани криминал и тероризам, оцијенивши да су здружени напори у реформи сектора одбране и безбједности витални за напредак регионалне сарадње и даље јачање стабилности.
Државни секретар Министарства одбране Румуније и предсједавајући СЕДМ Валериу Ницут казао је да актуелни геополитички контекст захтијева да се развијају и адаптирају стратегије, како би постигли потребну спремност за реаговање на савемене изазове и пријетње. ,,Један од заједничких циљева је побољшање оперативне способности Бригаде Југоисточне Европе-СЕЕБРИГ, посебно у доприносу кроз заједничко учешће у међународним мисијама”, рекао је Ницут.
Учесници су сагласни да је данашњи састанак био веома успјешан и да су предузети значајни кораци за наставак СЕДМ иницијативе, посебно кроз усвајање заједничког буџета и годишњег плана за СЕЕБРИГ за 2015. годину. Наглашено је да дуплирање активности треба смањити на најмању могућу мјеру, а пројекте као што су Изградња интегритета, Учешће жена у безбједносним и одбрамбеним структурама на руководећем нивоу, Повезивање војних болница, Развој симулационих мрежа у Југосточној Европи, треба наставити и прилагодити новој безбјдносној реалности.
На састанку су поздрављене одлука Анкаре да преузме предсједавање Команде СЕЕБРИГ (ЦОМСЕЕБРИГ) у оквиру СЕДМ за 2015-2017, одлука Букурешта за организацију 16 вјежби и државе које воде остале СЕДМ пројекте. Поздрављена је и понуда Тиране за преузимање организације састанка замјеника шефова одбране у 2015. и одлучност Загреба да буде домаћин СЕДМ састанка наредне године, као и напор који је уложила Грузија да постане пуноправни члан СЕДМ иницијативе.
Чланице СЕДМ иницијативе су: Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Грчка, Црна Гора, Италија, Србија, Македонија, Словенија, Румунија, Украјина, Турска и САД, а статус посматрача имају Грузија и Молдавија.
Министарство одбране / Биро за односе с јавношћу
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?